Spotkanie
26.01.2023

Żydowscy przedsiębiorcy i filantropia

Grupa seniorów na wystawie stałej podczas Senioralnego piątku. Jedna kobieta dotyka ekranu pulpitu multimedialnego.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy seniorki i seniorów do udziału w bezpłatnych spotkaniach na temat żydowskich przedsiębiorców i ich działalności filantropijnej.

  • 26 stycznia (czwartek), godz. 11.00, Kolonia Wawelberga, ul. Górczewska 15 – spacer miejski
  • Prowadzimy zapisy telefonicznie w godz. 10.00-15.00 pod numerem: 22 471 03 01 wew. 2, można też wysłać e-mail na adres: [email protected]

Trzecie, ostatnie spotkanie odbędzie się na terenie kolonii, po której oprowadzą nas znawcy jego tematu.

Zachęcamy do udziału w całym cyklu, ale można też wziąć udział w pojedynczych spotkaniach. Wystarczy o tym powiadomić przy zapisie na pierwsze spotkanie lub zapisywać się przed każdym kolejnym spotkaniem.

Hipolit Wawelberg (1843–1901) – finansista, działacz społeczny i gospodarczy, filantrop. Od 1864 roku współwłaściciel Domu Bankowego "H. Wawelberg" w Warszawie i w Petersburgu. Współzałożyciel w Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie (1875) oraz Muzeum Rzemiosł i Sztuki Stosowanej (1893). Fundator ok. 50 stypendiów dla niezamożnej młodzieży polskiej studiującej na technicznych uczelniach w Rosji. Współfundator Średniej Szkoły Mechaniczno-Technicznej Maurycego Mittego (późniejszej Szkoły Wawelberga i Rotwanda). W 1898 r. założył Fundację Tanich Mieszkań dla warszawskich robotników.

Czytaj więcej o Hipolicie Wawelbergu na portalu Wirtualny Sztetl >>

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl