Zuzanna Ginczanka. Na szpilkach. Spacer miejski śladami poetki

Nie miała dwudziestu lat, gdy z autorki wierszy w gimnazjalnej gazetce przeistoczyła się we wschodzącą gwiazdę polskiej literatury. Wkrótce wybuchła wojna, której nie przeżyła. Potem przyszło milczenie. Została zapomniana…
- 12 czerwca (niedziela), godz. 14.30-16.30
- bilety: normalny 20 zł, ulgowy: 15 zł, KUP BILET >>
- prowadzenie: Katarzyna Jakubowicz
- miejsce zbiórki: hol główny muzeum
Zapraszamy na spacer miejski śladami poetki, Zuzanny Ginczanki. Opowiemy o drodze wprowadzającej młodą dziewczynę, wychowaną w domu, w którym mówiło się po rosyjsku, w kręgi międzywojennej polskiej elity literackiej. Była wciąż studentką Uniwersytetu Warszawskiego, gdy znalazło się dla niej miejsce przy stoliku skamandrytów w kawiarni Mała Ziemiańska. Przyjaźniła się z Julianem Tuwimem i Witoldem Gombrowiczem. Publikowała w "Wiadomościach Literackich". Stawała się coraz bardziej rozpoznawalna…
Historia Zuzanny Ginczanki nie jest jednak wyłącznie historią literackiego sukcesu. Jej życie naznaczone było walką. Najpierw o to, aby zdominowany przez mężczyzn światek literacki zobaczył w niej artystkę, a nie jedynie młodą, piękną kobietę. W końcu lat trzydziestych coraz mocniej sprzeciwiała się deptaniu zasad demokracji i antysemityzmowi, który dotykał ją osobiście. W czasie wojny przyszło jej walczyć o własne życie. Donos sprawił, że tę najważniejszą walkę przegrała…
Spacer odbywa się w związku ze 105. rocznicą urodzin Zuzanny Ginczanki.
Katarzyna Jakubowicz, varsavianistka od lat pasjonująca się tematyką żydowską. Absolwentka podyplomowych studiów judaistycznych we Wrocławiu i Warszawie. Przewodniczka Muzeum POLIN. Szczególnie bliska jest jej perspektywa kobieca.