Wystawy
5.12.2021

Zapatrzeni w obraz

Trzy młode osoby parzące na obrazy
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Znasz to uczucie, kiedy podczas zwiedzania wystawy jeden z obrazów zdaje się Ciebie wołać?

"Zapatrzeni w obraz" – spotkanie z Anką Sasnal na wystawie Wilhelm Sasnal: "Taki pejzaż"

  • Termin: 5 grudnia (niedziela), godz. 18.10-19.10
  • KUP BILET >>
  • Obowiązuje bilet na wystawę: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł, bilet "Muzeum za złotówkę" 1 zł
  • Liczba miejsc ograniczona
  • Formuła: stacjonarnie

Jeśli poruszył Cię konkretny obraz i chcesz podzielić się swoimi odczuciami, a także posłuchać, jak inni doświadczają kontaktu z wystawą, spotkaj się z nami w Muzeum POLIN w niedzielny wieczór w ramach cyklu comiesięcznych rozmów "Zapatrzeni w obraz".

Przedstawiciele świata sztuki, nauki i kultury będą opowiadać o wybranym obrazie na wystawie po godzinach jej zamknięcia dla zwiedzających.

Nasze spotkanie 5 grudnia zatytułowane "Postać w pejzażu strachu" poświęcone będzie kilku obrazom, które na wystawie tworzą wyjątkowy cykl. To między innymi portrety "Narutowicz", "Shoah (Tłumaczka)" czy obraz "Maus 5" przedstawiający Polaka jako świnię. W tej grupie dominującą rolę pełni (obraz) "Strach". Skąd się wziął? Skąd to przytłaczające uczucie, że wciąż tkwimy w tym samym pejzażu?

Anka Sasnal – reżyserka, scenarzystka i redaktorka. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka i pracuje w Krakowie. W duecie z mężem, Wilhelmem Sasnalem, tworzą filmy dokumentalne i fabularne. Ich film, "Z daleka widok jest piękny" (2011), zdobył główną nagrodę w konkursie Nowych Filmów Polskich na mff Nowe Horyzonty we Wrocławiu (2011), Grand Prix na Crossing Europe ff w Linz (2012) oraz statuetkę Silver Apricot na Yerevan iff (2012). Film startował również w konkursie Tiger Awards Competition na iff w Rotterdamie (2012). "Aleksander" (2013), drugi wspólnie nakręcony film Sasnalów, został wyróżniony na cph:dox iff w Kopenhadze (2013) w sekcji konkursowej new:vision. Międzynarodowa premiera "Huby" (2013) odbyła się na Berlinale w 2013 roku. Ich ostatni film, "Słońce, to słońce mnie oślepiło" (2016), został nagrodzony na Festival de Cine Europeo de Sevilla oraz na Festival du nouveau cinéma w Montrealu.

 

Zapraszamy!

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl