Wykład

Wykład „Pamięć Zagłady a tożsamość Romów”

Grupa Romów stłoczona w getcie.
fot. Bundesarchiv R 165 Bild-244-48 / CC-BY-SA

2 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Z tej okazji 3 sierpnia zapraszamy na wykład prof. Sławomira Kapralskiego.

W trakcie wykładu przedstawiony zostanie zarys genezy i przebiegu zagłady Romów w czasie II wojny światowej oraz jej rozmaite mechanizmy. Główna część wykładu poświęcona zostanie następstwom doświadczenia zagłady dla ocalałych i dla współczesnych Romów oraz roli pamięci zagłady w różnych wersjach współczesnych romskich tożsamości i w historii romskiego ruchu politycznego.

Zaprezentowane zostaną przykłady romskich działań upamiętniających zagładę, a także konsekwencje płynące z badań nad zagładą Romów dla refleksji nad ludobójstwem.

Prof. Sławomir Kapralski – socjolog, autor książki Naród z popiołów. Pamięć zagłady a tożsamość Romów, współautor monografii Romowie w KL Auschwitz.

3 sierpnia, godz. 18.00, wstęp wolny, wykład tłumaczony na jęz. angielski

Cykl działań „Swój-obcy-inny – muzeum wobec stereotypów” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

 

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp