Film
19.04.2024

"We mnie żyje pamięć tych, którzy zginęli" – premiera filmu w ramach akcji Żonkile

Franciszek Bojańczyk. fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Od początku akcji Żonkile towarzyszy hasło "łączy nas pamięć", ale co to znaczy "pamięć" i jakie zadanie zostawiają nam – żyjącym tu i teraz – ostatni świadkowie Zagłady?

  • 19 kwietnia (piątek), godz. 10:00
  • Premiera na stronie polin.pl, kanale Facebook oraz YouTube Muzeum POLIN
  • Prowadzenie: Franciszek Bojańczyk, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Film opowiada historię trzech strażników żydowskiej pamięci: Emanuela Ringelbluma, twórcy Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, Racheli Auerbach, dzięki której udało się odnaleźć pierwszą część Archiwum, tego najważniejszego świadectwa Zagłady, oraz Marka Edelmana, którego gest składania żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta stał się początkiem przywracania pamięci o powstaniu z 1943 roku. Poprzez wirtualny spacer ulicami Warszawy pokażemy miejsca ważne w polsko-żydowskiej historii i opowiemy o wysiłku osób, dla których pokazanie prawdy o losie żydowskim w czasie II wojny światowej było niejednokrotnie ważniejsze niż ich własne życie.

Tytuł filmu jest cytatem ze słów Racheli Auerbach przytoczonych w artykule dr Karoliny Szymaniak pt. "Kapkę uparta: Rachela Auerbach cz. 1", dostępnym w zasobach Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Franciszek Bojańczyk – studiował historię i hebraistykę w Warszawie, Pradze i Tel-Awiwie. Jako przewodnik i pilot oprowadzał po Izraelu, Skandynawii i USA. Współpracował m.in. z, Fundacją Taubego i Forum Dialogu, kierował działem projektów kulturalnych i komunikacji w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, a obecnie jest Głównym Specjalistą ds. Promocji i Współpracy z Diasporą w Muzeum POLIN.

Logotypy organizatorów i partnerów akcji Żonkile 2024.