Dyskusja
18.06.2018

Relacja audio: Walka – dyskusja towarzysząca wystawie "Obcy w domu. Wokół Marca’68"

Walka, dyskusja, Obcy w domu. Wokół Marca '68
fot. Elżbieta Turlejska

Czy opór wobec władzy – również tej wybranej demokratycznie – jest czymś naturalnym? Czy bunt wobec rozmaitych „przełożonych” jest częścią życia?

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (18.06.2018):

 

KOR, KPN, Solidarność, wydawnictwa podziemne – opozycja demokratyczna wywodziła się w znacznej mierze ze środowiska marcowego, m.in.: Adam Michnik, Helena Łuczywo, Seweryn Blumsztajn, Jan Lityński, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Joanna Szczęsna, Karol Modzelewski, Aleksander i Eugeniusz Smolarowie, Czesław Bielecki. 

Co sprawiło, że jej przedstawiciele zbuntowali się i podjęli ryzyko walki o demokrację? I dlaczego dziś tak bardzo różnią się ich poglądy? Dyskusję z udziałem Barbary Labudy, Pauli Sawickiej, Seweryna Blumsztajna, Mariana Srebrnego i prof. Karola Modzelewskiego poprowadzi Paweł Smoleński.

 

Barbara Labuda – działaczka opozycji demokratycznej w czasach PRL. Była posłanka na Sejm, minister w Kancelarii Prezydenta RP, była ambasador RP w Luksemburgu.

Paula Sawicka – psycholożka, tłumaczka. W latach 70. i 80. współpracowała z opozycją demokratyczną. W III RP zaangażowana w działalność organizacji pozarządowych. Wiceprezeska  Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. 

Seweryn Blumsztajn – dziennikarz, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, prezes Towarzystwa Dziennikarskiego. Uczestnik wydarzeń marcowych. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników. Związany z Gazetą Wyborczą.

Karol Modzelewski – historyk mediewista, profesor nauk humanistycznych, działacz opozycji w okresie PRL, były senator, kawaler Orderu Orła Białego. W 1964 został wydalony razem z Jackiem Kuroniem z szeregów partii. Brał udział w wydarzeniach marca 1968, za co został skazany na karę 3,5 roku więzienia; został zwolniony we wrześniu 1971.

Marian Srebrny – profesor matematyki w Polskiej Akademii Nauk. Uczestnik wydarzeń marcowych, relegowany z Uniwersytetu Warszawskiego, wcielony do Zasadniczej Służby Wojskowej. Internowany w stanie wojennym, aktywny członek Solidarności. 

Jakub Janiszewski (moderator dyskusji) – dziennikarz Radia TOK FM. 

 

Cykl "Obcy w domu. Wokół Marca '68" to seria comiesięcznych spotkań z udziałem m.in. świadków historii, badaczy kultury, socjologów, medioznawców, poświęcony najważniejszym problemom związanym z żydowskim doświadczeniem Marca ’68.

Dyskusja towarzyszy wystawie czasowej "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68", którą można oglądać w Muzeum POLIN do 24 września 2018 roku.