Spacer
29.05.2022

W świecie książki: spacer miejski szlakiem żydowskich drukarzy, księgarzy i wydawców

Przewodniczka Katarzyna Jankowska przed bramą Ogrodu Krasińskich.
Katarzyna Jankowska, fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy w podróż po Warszawie śladami wydawców i księgarzy Samuela Orgelbranda, Bernarda Lesmana i Jakuba Mortkowicza. Spacer poprowadzi Katarzyna Jankowska.

  • 29 maja (niedziela), godz. 14.30-16.30, KUP BILET >>
  • bilety: normalny 20 zł, ulgowy: 15 zł
  • miejsce zbiórki: hol główny muzeum

Żydzi, ze względu na swoją wyjątkową troskę o książki i najważniejszą z nich – Torę, od wieków są nazywani Narodem Księgi. Publikowanie książek było nawet określane przez religijnych Żydów jako awodat ha-kodesz – praca święta. W XIX i XX wieku wielu wydawców i księgarzy wywodzących się z żydowskich rodzin, wśród nich nasi bohaterowie, związało się z kulturą polską.

W czasie spaceru opowiemy zatem o okolicznościach powstania pierwszej polskiej encyklopedii. Odpowiemy na pytanie, dzięki komu powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego weszły do kanonu polskiej literatury i kto wspierał finansowo Stefana Żeromskiego. Odwiedzimy miejsce, w którym książki sprzedawał dziadek poety, Bolesława Leśmiana. Przypomnimy tragedię, do jakiej doszło, gdy kryzys gospodarczy lat trzydziestych XX wieku pochłonął przedsiębiorstwo Jakuba Mortkowicza, człowieka, u którego swoje utwory wydawali tacy autorzy jak Leopold Staff, Janusz Korczak czy Maria Dąbrowska.

Katarzyna Jankowska, licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN. Współautorka scenariuszy zajęć online dla młodzieży i dorosłych, autorka scenariusza oprowadzania "Krajobraz Zagłady", koordynatorka projektu dla nastolatków – "Rówieśnicy – Przewodnicy". Absolwentka geografii na UW oraz programów dla liderów edukacji żydowskiej. Na co dzień interesuje się badaniami z zakresu turystyki miejskiej, postpamięci, gender studies oraz żydowskim modernizmem w sztuce. Ostatnio odkrywa historię kuchni żydowskiej oraz uczy się tworzenia filmów ukazujących Warszawę z różnych perspektyw.