Warsztaty
19.10.2024

TISZ Festiwal: Wspomnienia na szkle malowane – warsztaty rzemiosła artystycznego

Wraz z Państwowym Muzeum Etnograficznym zapraszamy na warsztaty rzemiosła artystycznego połączone ze zwiedzaniem wystawy czasowej "Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer". Będziemy inspirować się magicznym i barwnym światem malarki oraz malarstwem Majera Kirszenblata, którego wystawa trwa obecnie w Muzeum POLIN.

  • 19 października (sobota), godz. 12:00-14:30
  • Miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1
  • Bilety: dorosły – 19 zł, dziecko – 10 zł. Zapisy przez stronę internetową PME w zakładce Wydarzenia
  • Dla dzieci od 7 roku życia

Technika malowania na szkle ma w Polsce długą historię i jest unikalnym zjawiskiem na skalę światową. Tradycyjnie obrazy na szkle przedstawiały głównie wizerunki świętych. Wraz z rosnącą popularnością tego rzemiosła w połowie XX wieku rozszerzył się zakres tematyczny – na szkle oprócz wizerunków świętych pojawiają się sceny z życia codziennego wsi, ilustracje legend i obyczajów. Podczas warsztatów sięgniemy do wspomnień z życia codziennego, aby przenieść je na szklaną taflę, odwołując się do twórczości Magdaleny Shummer i Majera Kirszenblata, którego obrazy oglądać można na wystawie "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata" w Muzeum POLIN.

To artyści z kręgu sztuki nieprofesjonalnej. Ich twórczość, choć zupełnie różna – na poetyckich obrazach Shummer zawsze obecne są zwierzęta w przyrodniczej scenerii, zaś Kirszenblat przedstawia m.in. życie codzienne i dawne zwyczaje – odsyła widzów do świata wspomnień i wyobraźni.

Wydarzenie towarzyszące TISZ Festiwalowi organizowane przez Państwowe Muzeum Etnograficzne.

Logo Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Logotypy organizatorów, sponsorów i partnerów TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia 2024