Spacer
16.10.2022

TISZ Festiwal: Smaki i tradycje kuchni żydowskiej

Marianna Shpak na tle miski z czulentem narysowanej na ścianie na wystawie "Od kuchni".
Marianna Shpak, fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

W ramach festiwalu TISZ zapraszamy na autorski spacer w języku ukraińskim po wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna", który poprowadzi badaczka i historyczka Marianna Shpak.

 • 16 października (niedziela), godz. 11.00 – oprowadzanie stacjonarne w języku ukraińskim
 • Liczba miejsc ograniczona
 • Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: [email protected]
  • Jednorazowo można zarezerwować 2 wejściówki
  • Przy rezerwacji wejściówek w treści e-maila prosimy o podanie imienia i nazwiska uczestników
  • W temacie e-maila prosimy podać datę i nazwę wycieczki
  • Ostatni dzień rejestracji przed wycieczką – piątek do godz. 17.00
 • Ogłoszenie w języku ukraińskim >>

Głównymi bohaterami naszego spaceru będą gołąbki. Te same, o których śpiewa się w pieśniach i wspomina w tradycji ukraińskiej. Na spacerze dowiemy się, jak gołąbki podróżowały po świecie, chłonęły smaki Bliskiego Wschodu i Europy Środkowej, a dopiero potem trafiały na ukraiński stół.

Marianna Shpak zabierze nas w podróż do żydowskich domów w różnych częściach świata, gdzie w przytulnych kuchniach poznamy tradycje, święta oraz różnorodne potrawy i napoje. Odsłonimy tajniki kuchni żydowskiej, poznamy styl życia Żydów oraz opowiemy o zasadach i zakazach, które od tysięcy lat są wciąż żywe w rodzinach żydowskich.

Zajrzymy do gotujących się garnków i patelni, dowiemy się więcej o świątecznych przygotowaniach stołu i domu, a także polecimy książki kucharskie z przepisami na dawne i współczesne potrawy żydowskie. Czy przepisy, które poznamy nas zaskoczą? A może przeciwnie, okażą się powrotem do dziecięcych smaków i wspomnień? Czekamy na Was, aby wspólnie odkrywać żydowski świat kulinarny!

Marianna Shpak urodziła się w 1991 roku na Chersońszczyznie. Jest historykiem, pedagogiem, badaczką zjawiska Holokaustu w Bułgarii. Do 2019 roku pracowała w muzeum kultury Żydów i historii Holokaustu "Muzeum Mychajła Marmera" w Krzywym Rogu. W latach 2019-2020 była wolontariuszką w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Aktualnie jest studentką studiów magisterskich Studium Europy Wschodniej UW. Uczestniczy w międzynarodowych projektach edukacyjnych i naukowych. Mieszka w Polsce od 2019 roku.