Warsztaty
13-16.10.2022

TISZ Festiwal: O widzeniu – targowiska warszawskie. Warsztaty fotografii ulicznej

Zapraszamy na warsztaty widzenia, postrzegania, fotografowania i tworzenia dogłębnej opowieści fotograficznej o miejskich targowiskach z włoskim fotografem Italo Rondinellą.

 • 13 października (czwartek), godz. 18.00-21.00
 • Miejsce: Muzeum POLIN, sala edukacyjna numer 2
 • Warsztaty w języku angielskim

Warsztaty pozwolą uczestnikom poznać metodologię oraz narzędzia niezbędne do zrozumienia i przedstawienia interesujących kontekstów z miejskich targowisk. Uczestnicy dowiedzą się, jak zaprezentować je w formie eseju fotograficznego. Warsztaty będą połączeniem cyklu spotkań z prowadzącym oraz indywidualnych sesji zdjęciowych w terenie. Każdy uczestnik będzie pracował zarówno nad własnym, samodzielnie wybranym tematem opartym na obserwacji środowiska, jak i kolektywnym esejem fotograficznym, stworzonym wraz z innymi uczestnikami warsztatów.

Program warsztatów:

13 października, godz. 18.00-21.00, Muzeum POLIN, sala edukacyjna nr 2

 • Wprowadzenie do widzenia

  Prowadzący zaprezentuje proces tworzenia i efekty projektu Pazar//Shuk, udzieli uczestnikom niezbędnych wskazówek na temat pracy fotograficznej w terenie, podzieli się wiedzą z zakresu etyki fotografii (nawiązywanie kontaktu, wchodzenie w interakcje z bohaterami), budowania narracji i typologii fotografii w esejach fotograficznych.

14-15 października, indywidualnie

 • Praca w terenie

  Uczestnicy pracują w trybie indywidualnym na wybranych przez siebie miejskich targowiskach Warszawy (według listy targowisk).

16 października, godz. 15.00-19.00, Muzeum POLIN, sala edukacyjna nr 2

 • Opowieść

  W gronie wszystkich uczestników i prowadzących uczestnicy zaprezentują swoją opowieść z wybranych targów miejskich i podzielą się swoimi terenowymi doświadczeniami. Wraz z prowadzącym stworzą kolektywną opowieść na temat targowisk w Warszawie na podstawie wybranych fotografii wykonanych przez każdego z uczestników projektu.

Wymagania techniczne:

Jakikolwiek aparat cyfrowy (również aparaty w telefonach komórkowych)

Każdy uczestnik warsztatów jest zobowiązany przesłać 10 fotografii z pracy w terenie na adres mailowy [email protected] (w formacie JPG, wielkość: min. 1 MG-max. 5 MG), do 15 października (czwartek), najpóźniej do godz. 20.00.

Italo Rondinella – włoski fotograf, reportażysta i reżyser, obecnie mieszkający w Stambule. W swojej pracy skupia się głównie na konfliktach i wyzwaniach współczesnego świata. Współpracuje z wieloma międzynarodowymi instytucjami (United Nations High Commissioner for Refugees and the Venice Biennale Foundation). Na stałe współpracuje ze szwajcarską telewizją RSI.