Spotkanie
28.09.2023

TISZ Festiwal: Nie ma jednego przepisu – spotkanie poświęcone Pawłowi Smoleńskiemu i kuchni żydowskiej w jego książkach

Paweł Smoleński gotował wyśmienicie i był wielkim smakoszem. Przyrządzał różnorodne żydowskie dania, a Izrael chłonął i smakował wszelkimi zmysłami. Wiele swoich reporterskich rozmów prowadził właśnie przy stole, podczas jedzenia i wspólnego gotowania. Idąc jego śladem, porozmawiamy o tym, jak kultura Izraela odbija się dziś w kulturze kulinarnej i jaką drogę przeszła kuchnia aszkenazyjska po dotarciu do Ziemi Obiecanej. Dlaczego jedzenie w Izraelu jest ważne, jaki jest jego wymiar społeczny i kulturowy.

  • 28 września (czwartek), godz. 19.00-20.30, BRAK MIEJSC
  • Miejsce: pracownia kulinarna "U Fani"
  • Prowadząca: Hanna Rydlewska, goście: Konstanty Gebert, Karolina Przewrocka-Aderet
  • Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy. Osoby zainteresowane wejściówkami z tłumaczeniem proszone są o zgłoszenie na adres: [email protected]

Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książek Pawła Smoleńskiego. Fragmenty jego tekstów, dotyczące współczesnej kultury kulinarnej Izraela, przeczyta Maria Fredro-Smoleńska.

Hanna Rydlewska – dziennikarka, dyrektorka wydawnicza "Vogue Polska", redaktorka prowadząca "Vogue Polska Living". Dla "Vogue’a" nagrywa podcast poświęcony architekturze, projektowaniu wnętrz i dizajnowi, natomiast w radiu Chilli ZET robi wywiady o literaturze, sztuce i modzie.

Karolina Przewrocka-Aderet – dziennikarka, stała współpracowniczka "Tygodnika Powszechnego", redaktorka naczelna "Kalejdoskopu", polskojęzycznego kwartalnika w Izraelu. Autorka "Polanim. Z Polski do Izraela". Współautorka antologii "Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny" oraz – wraz z ks. Adamem Bonieckim – książki "W Ziemi Świętej". Nominowana do Nagrody im. T. Torańskiej w 2015 roku. W 2023 roku otrzymała Nagrodę im. M. Płażyńskiego. W Izraelu mieszka od 9 lat.

Konstanty Gebert – psycholog, dziennikarz "Gazety Wyborczej" od jej powstania do 2022 roku, oraz innych mediów; w stanie wojennym, pod pseudonimem Dawid Warszawski, redaktor i dziennikarz podziemnego dwutygodnika KOS, i innych tytułów drugiego obiegu. Współzałożyciel Żydowskiego Uniwersytetu Latającego (1979), założyciel (1997) i pierwszy redaktor naczelny żydowskiego miesięcznika "Midrasz", współzałożyciel Żydowskiego Uniwersytetu Latającego (1979), obecnie stały współpracownik "Kultury Liberalnej". Autor kilkunastu książek, z których "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" (Agora 2022) otrzymała nagrody im. Beaty Pawlak, Klio oraz im. Marcina Króla i została mianowana do Nike. Jego najnowsze książki to "Spodnie i tałes" (Austeria 2022) oraz "Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela" (Agora 2023). Twórca pierwszego polskiego podcastu o Izraelu: "Ziemia zbyt obiecana".

Maria Fredro-Smoleńska – dziennikarka, redaktorka, autorka książek "Za kryształową szybą. Przypadki rodziny Bonieckich" oraz "Wołyń. Siła traumy". Współautorka książki "Łączniczki. Wspomnienia z powstania warszawskiego". Pracowała dla czasopism: "Zwierciadło", "Sens", "Voyage", "Harper’s Bazaar", "Esquire", obecnie redaktorka w zespole miesięcznika "Vogue" oraz redaktorka naczelna wydawnictwa książkowego Osnova.

 

Logo Wydawnictwa Czarne  Logo Vogue Polska