Spotkanie
30.09.2023

TISZ Festiwal: Gleba, nasiona, plon – spotkanie

Ktoś trzyma na dłoni nasionka w strączku. Na obrusie leżą koperta oraz pozostałe strączki i nasionka.
fot. A. Dragon

Na spotkaniu porozmawiamy o wielowymiarowym miejscu nasion w świecie, migracji nasion, inicjatywach nasiennych i bankach nasion. Spróbujemy pozyskać trochę nasion z ogrodu działkowego i przyjrzymy się sposobom ich przemieszczania się. Zachęcamy do przynoszenia swoich nasion, które będą mogły zasilić zasoby Stołecznej Grupy Nasiennej – oddolnej inicjatywy zrzeszającej osoby, którym bliska jest suwerenność nasienna i żywnościowa.

  • 30 września (sobota), godz. 15.00-17.00
  • Miejsce: Rod Pratulińska Warszawa, miejsce zbiórki: Metro Targówek Mieszkaniowy, wyjście numer 2
  • Prowadzenie: Agnieszka Dragon
  • Bilety: wstęp wolny, pobierz bezpłatną wejściówkę >>

Gleba to archiwum historycznych śladów i wspomnień, a także żywa przestrzeń działalności różnych bytów nieludzkich. Jednym z nich są nasiona, które aby wydać plon, potrzebują odpowiedniej gleby. Zasiedlając ją, przechodzą przez różne procesy cyrkulacji, ulepszania, wzrostu czy budowania sojuszy z innymi organizmami. Nasiona to nie tylko nośnik zawierający informację genetyczną – to materia, poprzez którą łączą się różne warstwy władzy, pragnienia i wiedzy, a także szersze zrozumienie natury. Nasiona to początek każdej rośliny. Mogą też być naszym pokarmem – kawą, orzechem, strąkiem fasoli czy przyprawą.

Agnieszka Dragon – animatorka kultury, organizatorka wydarzeń, badaczka ogrodów miejskich, działkowiczka. Działa na rzecz suwerenności nasiennej, otwierania ogrodów działkowych i tworzenia w nich miejsc spotkań. Członkini Stołecznej Grupy Nasiennej (@stolecznagrupanasienna) i Stowarzyszenia Zasiej (@zasiej).

 

Logo Stołecznej Grupy Nasiennej