Wykład
17.05.2018

Relacja audio: Teodor Herzl i jego wizja państwa żydowskiego: idee i rzeczywistość

Profesor Shlomo Avineri z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie opowie, jak Teodor Herzl, uznawany za ojca syjonizmu – żydowskiego ruchu narodowego, widział rozwój przyszłego państwa żydowskiego i co z jego wizji zostało we współczesnym Izraelu.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (17.05.2018)


Urodzony w 1860 roku Teodor Herzl działał na rzecz zaangażowania ówczesnych wielkich mocarstw europejskich do stworzenia państwa żydowskiego. Wizja ta była bardzo atrakcyjna, szczególnie dla Żydów z Europy Wschodniej – w tym z Polski i Rosji. Po zakończeniu pierwszego kongresu syjonistycznego w Bazylei w 1897 roku, Herzl zapisał w swoim dzienniku: „Gdybym chciał podsumować kongres bazylejski jednym zdaniem… W Bazylei założyłem Państwo Żydowskie. Może za pięć lat, na pewno za pięćdziesiąt, wszyscy je poznają”.

Do wybuchu I wojny światowej syjonizm był już na tyle popularny, że część walczących mocarstw próbowała sobie zaskarbić przychylność ludności żydowskiej poprzez poparcie tego ruchu. Wielka Brytania wydała nawet w 1917 roku tzw. Deklarację Balfoura (ówczesnego ministra spraw zagranicznych), w której zobowiązała się do stworzenia siedziby narodowej dla narodu żydowskiego w ówczesnej Palestynie. Teodor Herzl nie dożył tego momentu – zmarł w 1904 roku. Jego marzenie o utworzeniu państwa żydowskiego udało się urzeczywistnić po II wojnie światowej. Państwo Izrael powstało 14 maja 1948 r.

Profesor Shlomo Avinieri przypomni w swoim wykładzie, jak Teodor Herzl, współtwórca syjonizmu, wyobrażał sobie rozwój przyszłego państwa żydowskiego i co z jego wizji zostało we współczesnym Izraelu.

Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.


Shlomo Avineri jest profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i członkiem Izraelskiej Akademii. Był dyrektorem generalnym izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w czasie rządów Icchaka Rabina, a w latach 1999-2001 dyrektorem Instytutu Studiów Europejskich na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Jest autorem wielu książek i artykułów m.in. „Herzl’s vision: Theodor Herzl and the foundation of the Jewish State” („Wizja Herzla: Teodor Herzl i utworzenie Państwa Żydowskiego”, 2014), „Solidarność i kryzys zaufania” (z J. Grayem i K. Iwanem, 2014).  Jego książki przetłumaczone zostały na wiele języków. Urodził się w 1933 roku w Bielsku; w 1939 wyemigrował z rodzicami do Palestyny.

 

Wykład z cyklu "Spełnione marzenie. Żydzi polscy i powstanie Izraela"

Partnerzy

Wykłady odbywają się w ramach Global Education Outreach Program.

Wykłady możliwe dzięki wsparciu Taube Foundation for Jewish Life & Culture, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.