Film

„Szpital Przemienienia”, reż. Edward Żebrowski

Kadr z filmu "Szpital przemienienia". Dwaj lekarze. Jeden z nich patrzy w bok, drugi spogląda na niego i trzyma dłoń na jego klatce.
Kadr z filmu

Film „Szpital Przemieniania” w reżyserii Edwarda Żebrowskiego to traktat moralny, którego punktem wyjścia jest powieść Stanisława Lema. Zagrożony zamknięciem szpital psychiatryczny w okupowanej przez nazistów Polsce staje się polem psychologicznego eksperymentu. Ta dramatyczna sytuacja ukazuje nie tylko okrucieństwo prześladowań osób z zaburzeniami psychicznymi, ale także różne postawy personelu medycznego.

Zmarły w lutym 2014 roku Edward Żebrowski (Edward Berstein), znany głównie ze współpracy scenariuszowej z Krzysztofem Zanussim, wyreżyserował zaledwie trzy pełnometrażowe filmy fabularne. Każdy zapisał się jednak na trwałe w historii polskiego kina.

Projekcję poprzedzi krótkie wprowadzenie dr hab. n. med. Tadeusza Nasierowskiego, psychiatry oraz autora publikacji o Zagładzie osób z zaburzeniami psychicznymi. Po filmie zapraszamy na dyskusję na temat prześladowań osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych umysłowo podczas II wojny światowej, a także ich sytuacji w społeczeństwie dziś.

7 stycznia, godz. 19.00, „Szpital Przemienienia”, reż. Edward Żebrowski, 1978, Polska, 90 min., fab. Wstęp wolny.

Cykl filmowy „Bez prawa do życia. Polityka rasowa III Rzeszy”

Jednym z najważniejszych elementów propagandy III Rzeszy była doktryna Lebensunwertes Leben – życia niegodnego życia. Tym, których uznano za obciążenie dla społeczeństwa i przeszkodę na drodze do stworzenia idealnego człowieka – Żydom, Romom, Sinti, osobom chorym psychicznie, kalekim i homoseksualnym – odebrano prawo do istnienia. Konsekwencję tego myślenia stanowiły obozy koncentracyjne i obozy zagłady w zajętej przez nazistów Europie.

W styczniowym cyklu filmowo-dyskusyjnym, upamiętniającym 70. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, poruszamy temat nazistowskiej polityki rasowej i przypomnimy jej ofiary.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp