„Bent” z Mickiem Jaggerem i Clivem Owenem w reż. Seana Mathiasa
Homoseksualnych mężczyzn oznaczano w obozach koncentracyjnych różowym trójkątem. Czarny natomiast wydawano tzw. aspołecznym kobietom, do których zaliczono lesbijki. Co druga osoba skazana z tzw. paragrafu 175 nie przeżyła obozu. Ci, którzy przetrwali, byli więzieni, torturowani i szykanowani.
Homoseksualizm traktowano jako wykroczenie przeciwko państwu, odmowę płodzenia wartościowych, czystych rasowo obywateli.
Sean Mathias jako jeden z nielicznych reżyserów podjął temat zbrodni na osobach homoseksualnych. W jego filmie o prawo do miłości walczą uwięzieni w obozie Max (Clive Owen) i Horst (Lothaire Bluteau). W roli transwestyty George'a/ Grety występuje Mick Jagger.
Przed filmem odbędzie się prelekcja Joanny Ostrowskiej, doktorantki judaistyki UJ, zajmującej się m.in. sytuacją homoseksualistów i lesbijek w III Rzeszy. Po filmie zapraszamy na dyskusję, której tematem będzie prześladowanie i dyskryminacja osób LGBT w przeszłości i współcześnie.
21 stycznia, godz. 19.00, „Bent”, reż. Sean Mathias, Wielka Brytania/Japonia, 1997, fab. Wstęp wolny. Film dla osób powyżej 18 roku życia.
Cykl filmowy „Bez prawa do życia. Polityka rasowa III Rzeszy”
Jednym z najważniejszych elementów propagandy III Rzeszy była doktryna Lebensunwertes Leben – życia niegodnego życia. Tym, których uznano za obciążenie dla społeczeństwa i przeszkodę na drodze do stworzenia idealnego człowieka – Żydom, Romom, Sinti, osobom chorym psychicznie, kalekim i homoseksualnym – odebrano prawo do istnienia. Konsekwencję tego myślenia stanowiły obozy koncentracyjne i obozy zagłady w zajętej przez nazistów Europie.
W styczniowym cyklu filmowo-dyskusyjnym, upamiętniającym 70. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, poruszamy temat nazistowskiej polityki rasowej i przypomnimy jej ofiary.
Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”
Patroni medialni