Spotkanie
18.08.2019

Stół u Leśmiana - cykl spotkań wokół literatury

Stół u Leśmiana - spotkania wokół poezji, Muzeum POLIN
Opis zdjęcia: na łące stoi długi stół zastawiony książkami, wokół niego kobiety i mężczyźni przeglądają książki. W tle ściana ze szkła. Ciepłe letnie popołudnie, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

W niedzielne popołudnia na Łące Leśmiana będzie można delektować się literaturą oraz wziąć udział w grach i zabawach popularyzujących czytelnictwo. Posłuchamy także poezji Leśmiana w interpretacji aktorów warszawskich teatrów. 

  • 18 sierpnia (niedziela), godz. 13.00-19.00, o godz. 16.00 czytanie poezji przez aktorów, wstęp wolny

W ramach literackiej uczy przy Stole u Leśmiana wspólnie z Fundacją Zmiana przygotowaliśmy wiele atrakcji:

  • gry i zabawy popularyzujące twórczość Bolesława Leśmiana i innych twórców żydowskiego pochodzenia,
  • akcję rozdawania książek pozyskanych przez Fundację Zmiana,
  • czytanie poezji przez znanych warszawskich aktorów,
  • specjalnie zaaranżowane miejsce do czytania książek i relaksu.

Podczas spotkań można będzie podarować książki na rzecz Fundacji Zmiana. Po zakończeniu akcji książki zostaną przekazane potrzebującym (w ubiegłych latach trafiły m.in. do Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce).

Spotkanie III - 18 sierpnia, g. 16.00 - "Nieznana podróż Sindbada - Żeglarza"

Justyna Wasilewska i Adam Woronowicz (TR WARSZAWA)

Ostatnie spotkanie z cyklu „Stół u Leśmiana” poświęcimy tematyce miłosnej w poezji Leśmiana. Motywem przewodnim literackiej uczty będzie utwór "Nieznana podróż Sindbada - Żeglarza".

O godz. 16.00 Justyna Wasilewska i Adam Woronowicz z TR Warszawa przeczytają fragmenty słynnego poematu Leśmiana "Nieznana podróż Sindbada - Żeglarza".

Justyna Wasilewska – ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWSFTViT w Łodzi. W latach 2010-2012 związana z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. W 2013 aktorka Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Od 2014 należy do zespołu TR Warszawa. Do jej dorobku filmowego należą np. role w "Drucikach" Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin (2009), "Opowieściach z chłodni" (2011), "Kebabie i horoskopie" (2013) Grzegorza Jaroszuka oraz w "Jelonkach" Jana Kwiecińskiego (2012). Jest zdobywczynią Grand Prix w konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 30. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Otrzymała również wyróżnienie oraz nagrodę publiczności na 27. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Adam Woronowicz – ukończył studia na Akademii Teatralnej w Warszawie. Zadebiutował na deskach Teatru Powszechnego w spektaklu „Śleboda” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. W latach 2001-2010 był członkiem zespołu Teatru Powszechnego. W zespole TR pracował w latach 1997-2001 i ponownie od września 2010. W Teatrze Powszechnym zagrał m.in. w spektaklach: „Król Lear” (2005) oraz „Słomkowy kapelusz” (2001) Piotra Cieplaka, „Kształt rzeczy” (2002) i „Białe małżeństwo” (2003) Grzegorza Wiśniewskiego, „Powrót na pustynię” Anny Augustynowicz (2004), „Pornografia” (2008) i „Kieszonkowy atlas kobiet” (2009) Waldemara Śmigasiewicza. Występował gościnnie w warszawskim teatrze Ateneum, Wrocławskim Teatrze Współczesnym oraz Wierszalinie. Z uznaniem spotkały się jego role w Teatrze Telewizji, gdzie współpracował m.in. z Izabelą Cywińską, Magdaleną Łazarkiewicz, Łukaszem Barczykiem i Marią Zmarz-Koczanowicz (głośna rola Mirona Białoszewskiego w „Pamiętniku z powstania warszawskiego”, 2004). Stworzył także ważne role filmowe, m.in. w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas w reżyserii” Rafała Wieczyńskiego (2009), drugoplanowe w „Rewersie” Borysa Lankosza (2009) oraz „Generale Nilu” Ryszarda Bugajskiego (2009).


Spotkanie II - 14 lipca, g. 16.00 - melancholia w poezji Leśmiana

Maria Maj, Lech Łotocki

Poezja Leśmiana to nie tylko kwiecista pochwała przyrody czy sugestywne erotyki, ale także refleksyjne wiersze o przemijaniu, śmierci i niespełnionej miłości. Przypomnimy takie utwory jak „Dusza w niebiosach”, która „w niekochanych objęciach przemarnowała swe życie” czy „Rok nieistnienia”, gdzie na równych prawach przeplata się miłość i śmierć.

Wybór wierszy, przepełnionych atmosferą tęsknoty i zadumy odczytają Maria Maj i Lech Łotocki, aktorzy związani z TR Warszawa.

Maria Maj – aktorka teatralna i filmowa, ukończyła PWSTiF w Łodzi. Od 1995 roku związana z TR Warszawa. Zagrała liczne role teatralne i telewizyjne, m.in. w filmie „Moje pieczone kurczaki” Iwony Siekierzyńskiej (nagroda za najlepszą drugoplanową rolę żeńską na XVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (2002)) oraz w sztuce „Absynt” Magdy Fertacz (reż. Aldona Figura, 2005), za rolę w której otrzymała nagrodę na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2007).

Lech Łotocki – aktor teatralny i filmowy, ukończył PWSFTViT w Łodzi. Od 1996 roku współpracuje z TR Warszawa. Debiutował w 1971 roku w przedstawieniu „Krakowiacy i górale” w reżyserii Andrzeja Ziębińskiego. Znany z licznych ról teatralnych i telewizyjnych, w 2015 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej".


Spotkanie I - 9 czerwca, g. 16.00 - o miłości w poezji Leśmiana

Dorota Landowska, Mariusz Bonaszewski

Pierwsze spotkanie z cyklu „Stół u Leśmiana” poświęcimy tematyce miłosnej w poezji Leśmiana. Motywem przewodnim literackiej uczty będzie cytat z wiersza "Poeta": "…słowa się po niebie włóczą i łajdaczą/ I udają, że znaczą coś więcej niż znaczą".

Oprócz dużej porcji literatury podamy także orzeźwiający miłosny napój "leśmoniada".

O godz. 16.00 aktorzy warszawskiego Teatru Narodowego wprowadzą nas w bajkowy świat Łąki Leśmiana, w którym "Cisza, dławiąc się w kwiatach, brzmi echem w lazury", a "zieleń swym wyrojem omgliła rozłogi". Miłosne i nieco melancholijne utwory z tomu "Łąka", "Sad rozstajny" czy "Napój cienisty" przeczytają Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski z TN Warszawa.

Dorota Landowska – aktorka teatralna i filmowa; ukończyła warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza; występowała m.in. na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie, a od 1999 związana z Teatrem Narodowym. W latach 2012-2017 aktorka Teatru Studio w Warszawie. Debiutowała w 1991 w roli Heleny w "Śnie nocy letniej" w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Laureatka licznych nagród, m.in. Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor"  za kreacje radiowe w 2008, odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2005. Znana również z licznych ról telewizyjnych, m.in. "Zabawa, zabawa" (2018) w reż. Kingi Dębskiej, czy „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” (2015) na podstawie komediodramatu Doroty Masłowskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Mariusz Bonaszewski – aktor teatralny i filmowy; ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza; w latach 1988-1997 był aktorem Teatru Dramatycznego, od 1997 związany z Teatrem Narodowym. Laureat licznych nagród, m.in. uhonorowany Wielkim Splendorem, nagrodą Teatru Polskiego Radia (2013), odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2017), a także Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2013). Znany także z Teatru Telewizji i licznych ról filmowych, m.in. grał w filmie "Powidoki" (2016) w reż. Andrzeja Wajdy, czy "Matka Teresa od kotów" (2010) w reż. Pawła Sali.


***

Warszawska Fundacja Zmiana zajmuje się organizacją działań promujących czytelnictwo, m.in. "Książki w pudle" – projekt obejmujący zbieranie książek dla bibliotek zakładów karnych czy "Biblioteki sąsiedzkie" – projekt, który rozpowszechnia oddolne formy tworzenia bibliotek jako miejsc nie tylko udostępniania książek, ale także centrów sąsiedzkich, gdzie książki są pretekstem do dyskusji i wspólnych działań w małych społecznościach.

W 2017 roku "Tygodnik Powszechny" uhonorował założycielkę Fundacji, Marię Dąbrowską-Majewską, medalem św. Jerzego za wieloletnią działalność na rzecz upowszechniania czytelnictwa. W 2018 roku była nominowana do "Stołka" – nagrody "Gazety Stołecznej".


Zapraszamy na zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego. 

W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenia zostaną przeniesione do budynku Muzeum POLIN.

Prosimy wówczas o punktualne przybycie. Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.

 

Współorganizator

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce