Stół u Leśmiana - cykl spotkań wokół literatury
W niedzielne popołudnia na Łące Leśmiana będzie można delektować się literaturą oraz wziąć udział w grach i zabawach popularyzujących czytelnictwo. Posłuchamy także poezji Leśmiana w interpretacji aktorów warszawskich teatrów.
- 18 sierpnia (niedziela), godz. 13.00-19.00, o godz. 16.00 czytanie poezji przez aktorów, wstęp wolny
W ramach literackiej uczy przy Stole u Leśmiana wspólnie z Fundacją Zmiana przygotowaliśmy wiele atrakcji:
- gry i zabawy popularyzujące twórczość Bolesława Leśmiana i innych twórców żydowskiego pochodzenia,
- akcję rozdawania książek pozyskanych przez Fundację Zmiana,
- czytanie poezji przez znanych warszawskich aktorów,
- specjalnie zaaranżowane miejsce do czytania książek i relaksu.
Podczas spotkań można będzie podarować książki na rzecz Fundacji Zmiana. Po zakończeniu akcji książki zostaną przekazane potrzebującym (w ubiegłych latach trafiły m.in. do Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce).
Spotkanie III - 18 sierpnia, g. 16.00 - "Nieznana podróż Sindbada - Żeglarza"
Justyna Wasilewska i Adam Woronowicz (TR WARSZAWA)
Ostatnie spotkanie z cyklu „Stół u Leśmiana” poświęcimy tematyce miłosnej w poezji Leśmiana. Motywem przewodnim literackiej uczty będzie utwór "Nieznana podróż Sindbada - Żeglarza".
O godz. 16.00 Justyna Wasilewska i Adam Woronowicz z TR Warszawa przeczytają fragmenty słynnego poematu Leśmiana "Nieznana podróż Sindbada - Żeglarza".
Justyna Wasilewska – ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWSFTViT w Łodzi. W latach 2010-2012 związana z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. W 2013 aktorka Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Od 2014 należy do zespołu TR Warszawa. Do jej dorobku filmowego należą np. role w "Drucikach" Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin (2009), "Opowieściach z chłodni" (2011), "Kebabie i horoskopie" (2013) Grzegorza Jaroszuka oraz w "Jelonkach" Jana Kwiecińskiego (2012). Jest zdobywczynią Grand Prix w konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 30. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Otrzymała również wyróżnienie oraz nagrodę publiczności na 27. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.
Adam Woronowicz – ukończył studia na Akademii Teatralnej w Warszawie. Zadebiutował na deskach Teatru Powszechnego w spektaklu „Śleboda” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. W latach 2001-2010 był członkiem zespołu Teatru Powszechnego. W zespole TR pracował w latach 1997-2001 i ponownie od września 2010. W Teatrze Powszechnym zagrał m.in. w spektaklach: „Król Lear” (2005) oraz „Słomkowy kapelusz” (2001) Piotra Cieplaka, „Kształt rzeczy” (2002) i „Białe małżeństwo” (2003) Grzegorza Wiśniewskiego, „Powrót na pustynię” Anny Augustynowicz (2004), „Pornografia” (2008) i „Kieszonkowy atlas kobiet” (2009) Waldemara Śmigasiewicza. Występował gościnnie w warszawskim teatrze Ateneum, Wrocławskim Teatrze Współczesnym oraz Wierszalinie. Z uznaniem spotkały się jego role w Teatrze Telewizji, gdzie współpracował m.in. z Izabelą Cywińską, Magdaleną Łazarkiewicz, Łukaszem Barczykiem i Marią Zmarz-Koczanowicz (głośna rola Mirona Białoszewskiego w „Pamiętniku z powstania warszawskiego”, 2004). Stworzył także ważne role filmowe, m.in. w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas w reżyserii” Rafała Wieczyńskiego (2009), drugoplanowe w „Rewersie” Borysa Lankosza (2009) oraz „Generale Nilu” Ryszarda Bugajskiego (2009).
Spotkanie II - 14 lipca, g. 16.00 - melancholia w poezji Leśmiana
Maria Maj, Lech Łotocki
Poezja Leśmiana to nie tylko kwiecista pochwała przyrody czy sugestywne erotyki, ale także refleksyjne wiersze o przemijaniu, śmierci i niespełnionej miłości. Przypomnimy takie utwory jak „Dusza w niebiosach”, która „w niekochanych objęciach przemarnowała swe życie” czy „Rok nieistnienia”, gdzie na równych prawach przeplata się miłość i śmierć.
Wybór wierszy, przepełnionych atmosferą tęsknoty i zadumy odczytają Maria Maj i Lech Łotocki, aktorzy związani z TR Warszawa.
Maria Maj – aktorka teatralna i filmowa, ukończyła PWSTiF w Łodzi. Od 1995 roku związana z TR Warszawa. Zagrała liczne role teatralne i telewizyjne, m.in. w filmie „Moje pieczone kurczaki” Iwony Siekierzyńskiej (nagroda za najlepszą drugoplanową rolę żeńską na XVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (2002)) oraz w sztuce „Absynt” Magdy Fertacz (reż. Aldona Figura, 2005), za rolę w której otrzymała nagrodę na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2007).
Lech Łotocki – aktor teatralny i filmowy, ukończył PWSFTViT w Łodzi. Od 1996 roku współpracuje z TR Warszawa. Debiutował w 1971 roku w przedstawieniu „Krakowiacy i górale” w reżyserii Andrzeja Ziębińskiego. Znany z licznych ról teatralnych i telewizyjnych, w 2015 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej".
Spotkanie I - 9 czerwca, g. 16.00 - o miłości w poezji Leśmiana
Dorota Landowska, Mariusz Bonaszewski
Pierwsze spotkanie z cyklu „Stół u Leśmiana” poświęcimy tematyce miłosnej w poezji Leśmiana. Motywem przewodnim literackiej uczty będzie cytat z wiersza "Poeta": "…słowa się po niebie włóczą i łajdaczą/ I udają, że znaczą coś więcej niż znaczą".
Oprócz dużej porcji literatury podamy także orzeźwiający miłosny napój "leśmoniada".
O godz. 16.00 aktorzy warszawskiego Teatru Narodowego wprowadzą nas w bajkowy świat Łąki Leśmiana, w którym "Cisza, dławiąc się w kwiatach, brzmi echem w lazury", a "zieleń swym wyrojem omgliła rozłogi". Miłosne i nieco melancholijne utwory z tomu "Łąka", "Sad rozstajny" czy "Napój cienisty" przeczytają Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski z TN Warszawa.
Dorota Landowska – aktorka teatralna i filmowa; ukończyła warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza; występowała m.in. na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie, a od 1999 związana z Teatrem Narodowym. W latach 2012-2017 aktorka Teatru Studio w Warszawie. Debiutowała w 1991 w roli Heleny w "Śnie nocy letniej" w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Laureatka licznych nagród, m.in. Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor" za kreacje radiowe w 2008, odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2005. Znana również z licznych ról telewizyjnych, m.in. "Zabawa, zabawa" (2018) w reż. Kingi Dębskiej, czy „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” (2015) na podstawie komediodramatu Doroty Masłowskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej.
Mariusz Bonaszewski – aktor teatralny i filmowy; ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza; w latach 1988-1997 był aktorem Teatru Dramatycznego, od 1997 związany z Teatrem Narodowym. Laureat licznych nagród, m.in. uhonorowany Wielkim Splendorem, nagrodą Teatru Polskiego Radia (2013), odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2017), a także Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2013). Znany także z Teatru Telewizji i licznych ról filmowych, m.in. grał w filmie "Powidoki" (2016) w reż. Andrzeja Wajdy, czy "Matka Teresa od kotów" (2010) w reż. Pawła Sali.
***
Warszawska Fundacja Zmiana zajmuje się organizacją działań promujących czytelnictwo, m.in. "Książki w pudle" – projekt obejmujący zbieranie książek dla bibliotek zakładów karnych czy "Biblioteki sąsiedzkie" – projekt, który rozpowszechnia oddolne formy tworzenia bibliotek jako miejsc nie tylko udostępniania książek, ale także centrów sąsiedzkich, gdzie książki są pretekstem do dyskusji i wspólnych działań w małych społecznościach.
W 2017 roku "Tygodnik Powszechny" uhonorował założycielkę Fundacji, Marię Dąbrowską-Majewską, medalem św. Jerzego za wieloletnią działalność na rzecz upowszechniania czytelnictwa. W 2018 roku była nominowana do "Stołka" – nagrody "Gazety Stołecznej".
Zapraszamy na zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego.
W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenia zostaną przeniesione do budynku Muzeum POLIN.
Prosimy wówczas o punktualne przybycie. Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.
Współorganizator