"Stawiam pomnik tym, którzy zginęli"
Podczas rozmowy, którą poprowadzi Mikołaj Grynberg, Krystyna Budnicka opowie swoją historię, zapalając symboliczną świecę na pamiątkę bohaterów i bohaterek poległych w powstaniu.
- 19 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.00
Urodzona w 1932 roku Krystyna Budnicka jako jedna z nielicznych osób przeżyła powstanie w getcie warszawskim. Podczas walk ukrywała się w kanałach. Jako kilkuletnia dziewczynka, najmłodsza spośród rodzeństwa, otaczana była troskliwą opieką członków rodziny i znajomych. To dzięki nim przeżyła, choć jej bliscy nie mieli tyle szczęścia.
Długo nie potrafiła mówić o tym, co ją spotkało. Dopiero po latach, nawiązawszy kontakt ze Stowarzyszeniem Dzieci Holocaustu, nauczyła się opowiadać swoją historię. Jeździła do szkół i rozmaitych instytucji w Polsce i za granicą. Początkowo bardzo silnie przeżywała przywoływanie wspomnień o śmierci osób, które nawet nie mają swoich grobów. Z czasem jednak uznała to za swoją misję – stwierdziła, że mówienie jest stawianiem pewnego rodzaju pomnika.
Dopóki się o kimś myśli i mówi, osoba ta nadal żyje w naszej pamięci.
Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Wydał trzy zbiory rozmów: Ocaleni z XX wieku (2012), Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) i Księga wyjścia (2018) oraz dwa tomy prozy: Rejwach (2017) i Poufne (2020). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów. W swoich książkach przyjmuje perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi oraz otwarciu na ich historie. Nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (2019), finalista Nagrody Literackiej Nike (2018).
Wydarzenie jest organizowane w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Sprawdź cały program online>>
Sprawdź, jak dołączyć do akcji Żonkile>>