Spotkanie
19.04.2021 - online

"Stawiam pomnik tym, którzy zginęli"

Na obrazie widzimy zdjęcie Krystyny Budnickiej
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Podczas rozmowy, którą poprowadzi Mikołaj Grynberg, Krystyna Budnicka opowie swoją historię, zapalając symboliczną świecę na pamiątkę bohaterów i bohaterek poległych w powstaniu.

  • 19 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.00

Urodzona w 1932 roku Krystyna Budnicka jako jedna z nielicznych osób przeżyła powstanie w getcie warszawskim. Podczas walk ukrywała się w kanałach. Jako kilkuletnia dziewczynka, najmłodsza spośród rodzeństwa, otaczana była troskliwą opieką członków rodziny i znajomych. To dzięki nim przeżyła, choć jej bliscy nie mieli tyle szczęścia.

Długo nie potrafiła mówić o tym, co ją spotkało. Dopiero po latach, nawiązawszy kontakt ze Stowarzyszeniem Dzieci Holocaustu, nauczyła się opowiadać swoją historię. Jeździła do szkół i rozmaitych instytucji w Polsce i za granicą. Początkowo bardzo silnie przeżywała przywoływanie wspomnień o śmierci osób, które nawet nie mają swoich grobów. Z czasem jednak uznała to za swoją misję – stwierdziła, że mówienie jest stawianiem pewnego rodzaju pomnika.

Dopóki się o kimś myśli i mówi, osoba ta nadal żyje w naszej pamięci.

Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Wydał trzy zbiory rozmów: Ocaleni z XX wieku (2012), Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) i Księga wyjścia (2018) oraz dwa tomy prozy: Rejwach (2017) i Poufne (2020). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów. W swoich książkach przyjmuje perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi oraz otwarciu na ich historie. Nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (2019), finalista Nagrody Literackiej Nike (2018).

 

Wydarzenie jest organizowane w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Sprawdź cały program online>>
Sprawdź, jak dołączyć do akcji Żonkile>>