Spotkanie
5.08.2019

Spotkanie "Pamięć o Zagładzie - perspektywa młodego pokolenia Romów"

Pamięć o Zagładzie Romów (2019)
Opis zdjęcia: Przy stoliku siedzą dwie kobiety oraz mężczyzna w kipie. Kobieta w środku trzyma mikrofon i gestykulując coś opowiada. Pozostali słuchają wypowiedzi. Fot. M. Jaźwiecki / Muzeum POLIN

Wraz z Fundacją w Stronę Dialogu zapraszamy na spotkanie związane z obchodami Europejskiego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Głos zabiorą przedstawiciele młodszego pokolenia Romów.  Młodzi aktywiści romscy opowiedzą o pamięci drugiego i trzeciego pokolenia po Zagładzie Romów.

5 sierpnia (poniedziałek), godz. 18.00, sala konferencyjna A, wstęp wolny

O znaczeniu pamięci o Zagładzie porozmawiamy w kontekście współczesnych tożsamości Romów, działalności artystycznej i sztuki. Porozmawiamy także o roli instytucji w procesie kształtowania się pamięci, przywołując m.in. działania instytucji tworzonych przez samych Romów.

W Muzeum POLIN, już od kilku lat, we współpracy z Fundacją W Stronę Dialogu, organizowane są wydarzenia, których celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na historię, a także obecną sytuację Romów i Sinti.

Noc z 2 na 3 sierpnia 1944 roku to najtragiczniejszy moment  w historii Romów i Sinti. Wówczas Niemcy przystąpili do likwidacji znajdującego się w KL Auschwitz- Birkenau obozu romskiego. Po apelu wieczornym pozostałych w obozie romskim  Romów i Sinti wywieziono samochodami ciężarowymi do komór gazowych, gdzie zostali zamordowani. W tym roku w dniu 2 sierpnia obchodzić będziemy 75 rocznicę tamtych wydarzeń. Uroczystości upamiętniające, które obchodzone są w ramach Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów i Sinti odbędą się na terenie byłego KL Auschwitz-Birkenau.

Prowadzenie spotkania:

dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska - antropolożka kultury, prezeska Fundacji w Stronę Dialogu, autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych tematyce romskiej.

Dr Anna Mirga-Kruszelnicka - antropolożka i działaczka romska. Założycielka i współpracowniczka wielu organizacji romskich w Polsce i w Hiszpanii. Współredaktorka książki „Education for Remembrance of the Roma Genocide: Scholarship Commemoration and the Role of Youth (2015). Zastępczyni dyrektora Europejskiego Instytutu Romów dla Sztuki i Kultury (ERIAC).

Dr Krzysztof Gil - wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W 2016 uhonorowany Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. Swoje prace prezentował w instytucjach oraz galeriach w Polsce i w Europie m.in. European Roma Institute for Arts and Culture – ERIAC (Berlin), BWA Wrocław, BWA Tarnów, Galeria Szara Kamienica (Kraków), MWW Muzeum Sztuki Współczesnej Wrocław, le e’trangere galeria sztuki Londyn, Akedemie der Kunst Berlin

Elżbieta Mirga Wójtowicz - doktorantka na Wydziale Politologii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Współpracuje z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie jako wykładowczyni romologicznych studiów podyplomowych „Sytuacja Romów w Polsce – historia, prawo, kultura, stereotypy etniczne”. W latach 2008-2014 Pełnomocniczka Wojewody Małopolskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Autorka artykułów naukowych i popularno-naukowych poświęconych tematyce romskiej.