Wystawy
24.10.2020

Spacer po wystawie "Tu Muranów" w języku ukraińskim

Dwie osoby z maseczkami na twarzach, oglądają przez lupę elementy wystawy "Tu Muranów"
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na zwiedzanie wystawy "Tu Muranów" w języku ukraińskim. Będzie to okazja do wzięcia udziału w autorskim spacerze po wystawie czasowej z dr Oleksandrą Iwaniuk oraz do rozmowy o historii Muranowa i o współczesnym życiu dzielnicy.

Wystawa "Tu Muranów" to opowieść o dawnej Dzielnicy Północnej, która przed wojną była centrum żydowskiego życia - w czasach, gdy Warszawa była domem największej w Europie diaspory. Teraz w Warszawie mieszka spora diaspora ukraińska i zderzeniem losu na Muranowie przy ul. Zamenhofa 1 znajduje się Ukraiński Dom w Warszawie - otwarte dla wszystkich miejsce tętniące ukraińską kulturą.

Podczas spaceru porozmawiamy o tym, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców przedwojennego Muranowa, w tym przedwojennych Nalewek - pełnej życia  reprezentacyjnej ulicy handlowej. Zwrócimy uwagę także na czasy współczesne, gdy na gruzach getta powstało osiedle mieszkaniowe z niezwykle ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi.

Autorskie oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie przygotowała dr Oleksandra Iwaniuk. Po spacerze zapraszamy na rozmowę w nieformalnej atmosferze o historii i współczesności Muranowa.

Dr Oleksandra Iwaniuk - Oleksandra Iwaniuk jest absolwentką Akademii Mohylańskiej w Kijowie oraz College of Europe. Doktoryzowała się rozprawą na temat elit politycznych na Ukrainie. Jest autorką licznych artykułów, pisze m.in. dla "Polityki". Jej debiut literacki "Amor[t]e", opowiada opartą na faktach historię ukraińskiego patrioty z Doniecka w przededniu rozpoczęcia się rosyjskiej agresji na Donbasie. Powieść nominowano do Nagrody "Najlepsza książka roku od BBC" oraz do nagrody Miasta Literatury UNESCO. W 2017 r. Oleksandra założyła w Warszawie Klub literacki Po Sąsiedzku, który służy przybliżeniu dialogu i porozumienia między Polakami a ich wschodnimi sąsiadami poprzez literaturę
 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl

Załączniki:
  • Екскурсія Тут Муранув українською мовою [.PDF]
    Pobierz plik 592.73 KB / PDF