Spacer
13.08.2022

Spacer miejski: "Na targu z Batszewą Singer"

Agnieszka Kuś trzyma w ręku graiki z planem Muranowa i opowiada zawartą w nich historię zgromadzonym wokół niej uczestnikom spaceru
fot. M. Jaźwiecki

Zapraszamy na spacer targowy w rejonie współczesnej Hali Mirowskiej z listą zakupów Batszewy Singer oraz wspólne gotowanie tradycyjnych żydowskich potraw podczas warsztatów kulinarnych w siedzibie Muzeum POLIN. Spacer i warsztaty prowadzi Agnieszka Kuś.

  • 13 sierpnia (sobota), godz. 13.30-17.30
  • bilet: 270 zł (zawiera koszt zakupów na Hali Mirowskiej), KUP BILET >>
  • liczba miejsc ograniczona: max. 10
  • spotkanie z przewodniczką: Hala Mirowska (od strony al. Jana Pawła II)

Co podać na podwieczorek znamienitym rabinom odwiedzającym męża? Jak planować zakupy, gdy w domu nie ma lodówki? Czy pozwolić synowi jeść pomidory?

Podczas targowego spaceru połączonego z warsztatami kulinarnymi poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania nurtujące Batszewę Singer. Ta pobożna Żydówka mieszkała przy ul. Krochmalnej na początku XX wieku i robiła zakupy na okolicznych targowiskach. Jej codzienne perypetie związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego opisały jej dzieci: pisarz noblista Izaak Bashevis, jego straszy brat – Izrael Joszua oraz córka – Ester Kreitman. Jak zapamiętali swoją mamę? Jakie kulinarne wspomnienia wiązali z mieszkaniem na zapleczu warszawskich targowisk?

Po zakupach i spacerze osoby uczestniczące przygotują danie w Pracowni Kulinarnej "U Fani" w Muzeum POLIN.

Agnieszka Kuś – interpretatorka dziedzictwa kulinarnego, autorka tekstów, przewodniczka, edukatorka i vlogerka, która wyszukuje smakowite historie z dziejów Polski i dzieli się z nimi ze słuchaczami i czytelnikami. W Muzeum POLIN prowadzi kulinarne zwiedzania Warszawy dotyczące dziedzictwa kulinarnego Żydów w Polsce.