Relacja audio: Rozstania – dyskusja z cyklu "Obcy w domu. Wokół Marca '68"
image
image
image
image
image
image
image
image
Cykl comiesięcznych spotkań z udziałem m.in. świadków historii, badaczy kultury, socjologów, medioznawców, poświęcony najważniejszym problemom związanym z żydowskim doświadczeniem Marca ’68.
Wysłuchaj nagrania ze spotkania (27.04.2018):
Jak migracje, wyjazdy, banicje, uchodźctwo, wyrzucenia, wpływają na związki rodzinne, przyjaźnie? Czy rozstania mogą się zabliźnić? Czy da się nawiązać nowe związki, nowe miłości i przyjaźnie? Zostawiamy ludzi, miejsca, pejzaże, przedmioty. Jaką traumę powodują takie chwile? Czy trauma ta jest przenoszona na kolejne pokolenia? Czy człowiek wykorzeniony, może się gdzieś autentycznie zadomowić?
Rozstanie to też bycie zostawionym, opuszczonym, samotnym; to także strata, poczucie straty. Francuzi mówią: partir c'est mourir un peu, czyli odjechać to trochę (jakby) umrzeć. Czy rozstania wiążą się jedynie ze złymi emocjami? Czy można w nich znaleźć coś inspirującego, motywującego? Jak współczesna emigracja zarobkowa wpływa na więzy rodzinne? Czy dzieci wyrastające w innym świecie mogą się porozumieć ze swoimi rodzicami i starszą generacją? Czy rozstanie nie jest rodzajem amputacji, której nigdy się nie zapomni?
Paneliści:
- Ala Elczewska – psycholog, która od 20 lat w Danii pracuje z uchodźcami, wyjechała z polski w 1969 roku w wyniku antysemickiej nagonki.
- Krzysztof Topolski – biznesmen, emigrant marcowy, po latach życia w Kanadzie, powrócił do Polski.
- Włodek Zakrzewski – malarz, rysownik, grafik, autor filmów o sztuce i architekturze.
Prowadząca:
- Katarzyna Surmiak-Domańska – reporterka, dziennikarka, związana z "Gazetą Wyborczą".