Spacer
7.03.2021

Róża Luksemburg: znana - niepoznana

Urodzona w żydowskiej rodzinie, wychowana w kulturze polskiej stała się propagatorką walki o równe prawa dla wszystkich ludzi. 

  • 7 marca (niedziela), godzi.14.30
  • BRAK MIEJSC
  • Spacer po galerii "Wyzwania nowoczesności" na wystawie stałej

Z  okazji 150 rocznicy urodzin Róży Luksemburg chcielibyśmy zaprosić Państwa na spacer po wystawie stałej, aby przyjrzeć się bliżej jej charyzmatycznemu życiu, wokół którego narosło wiele mitów i niedomówień. Skupimy się nie tylko na jej działalności politycznej, ale również naukowej i dziennikarskiej, jak również jej życiu osobistym. Na ile jej zaangażowanie i determinacja w działaniu, pozwoliły jej, jako kobiecie, zaistnieć w świecie zdominowanym w jej czasie przez mężczyzn.

Od wczesnej młodości zaangażowana w działalność polityczną będzie do tragicznego końca swojego życia walczyła piórem i głosem z niesprawiedliwością społeczną.  Liderka i współzałożycielka organizacji SDKPiL, uważała, że ani niepodległość Polski, ani nacjonalizm nie rozwiążą problemów proletariatu. Jej zdaniem tylko internacjonalizm – międzynarodowa współpraca robotników, mogła doprowadzić do ich uwolnienia od międzynarodowego kapitału.

Róża Luksemburg odnosiła również niezwykłe w swoich czasach sukcesy naukowe. Była drugą Polką w historii, która uzyskała doktorat. A jej prace naukowe z ekonomii po dziś dzień znajdują się w kanonie lektur w tej dziedzinie.

Po spacerze zapraszamy do nowo otwartej galerii Dziedzictwo, gdzie również spotkamy bohaterkę naszego spaceru.