Film

„Przystanek Dłużek”

„Przystanek Dłużek”, reż. Irit Shamgar, 2008, 53 min.

Zaprzyjaźnione rodziny Brodzkich, Baumritterów i Burginów, ideowych komunistów, w większości pochodzenia żydowskiego, od lat 60. spotykają się latem nad mazurskim jeziorem Dłużek. Część z nich po roku 1968 musiała opuścić kraj. Dłużek wciąż wiąże ich z Polską i przeszłością. Dokument wyreżyserowany przez mieszkającą w Izraelu córkę jednego z jego bohaterów, znanego dziennikarza Stanisława Brodzkiego w ramach projektu „Izrael-Polska. Nowe spojrzenie”.

Irit Shamgar ukończyła studia na wydziale architektury na Politechnice w Hajfie oraz studia dotyczące kina na Uniwersytecie w Tel Awiwie. W latach 1981 – 2003 pracowała jako krytyk filmowy w dzienniku  Maariv i zasiadała w międzynarodowych jury na festiwalu filmowym w Amsterdamie, Hawanie i Wiedniu. Irsit Shamgar jest wykładowcą przedmiotu „kino” na Otwartym Uniwersytecie, w kinotekach w Tel Awiwie i w Hajfie i regularnie uczestniczy w jury Fundacji Izraelsko-Amerykańskiej. Przystanek Dłużek jest jej reżyserskim debiutem.

Wstęp wolny.

Pokaz w ramach cyklu „Marzec 1968 w dokumencie”

W tym roku mija 46. rocznica antysemickiej nagonki, której szczyt przypadł w okresie protestów młodzieży w marcu 1968 roku.

Zaczęło się od czystek w aparacie partyjnym, Służbie Bezpieczeństwa i wojsku. Niedługo później represje rozprzestrzeniły się, obejmując tysiące osób. Byli wśród nich wykładowcy akademiccy i ludzie kultury, często nieświadomi swego pochodzenia. Zwolniono ich z pracy i zmuszono do emigracji. Odjeżdżające z warszawskiego Dworca Gdańskiego pociągi wracały puste…

Aby przypomnieć te wydarzenia pokażemy cztery dokumenty opisujące osobiste historie świadków i uczestników zajść marca ‘68. Dodatkowym komentarzem do filmów będzie debata, na którą zapraszamy 13 marca o godz. 18.00. Będzie ona okazją do bezpośredniego spotkania  z tymi, którzy emigrowali i tymi, którym udało się zostać.