Film

„Dworzec Gdański”

„Dworzec Gdański”, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, 2007, 55 min.

Prawie 40 lat po marcu 1968 emigranci, dla których symbolicznym miejscem wygnania stał się tytułowy dworzec Warszawa Gdańska, spotykają się w izraelskim mieście Aszkelon i wspominają przeszłość. Film zrealizowany wspólnie z Teresą Torańską, która stworzyła scenariusz i przeprowadziła wywiady z bohaterami.

Maria Zmarz-Koczanowicz (ur. 1954), ukończyła Wydział Malarstwa PWSSP we Wrocławiu oraz Wydział Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim. Doktor sztuki filmowej, oznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Reżyseruje i tworzy scenariusze filmów dokumentalnych, fabularnych i spektakli Teatru Telewizji. Jest autorką m.in. Wiery Gran, Still Alive i Była wojna.

Wstęp wolny.

Pokaz w ramach cyklu „Marzec 1968 w dokumencie”

W tym roku mija 46. rocznica antysemickiej nagonki, której szczyt przypadł w okresie protestów młodzieży w marcu 1968 roku.

Zaczęło się od czystek w aparacie partyjnym, Służbie Bezpieczeństwa i wojsku. Niedługo później represje rozprzestrzeniły się, obejmując tysiące osób. Byli wśród nich wykładowcy akademiccy i ludzie kultury, często nieświadomi swego pochodzenia. Zwolniono ich z pracy i zmuszono do emigracji. Odjeżdżające z warszawskiego Dworca Gdańskiego pociągi wracały puste…

Aby przypomnieć te wydarzenia pokażemy cztery dokumenty opisujące osobiste historie świadków i uczestników zajść marca ‘68. Dodatkowym komentarzem do filmów będzie debata, na którą zapraszamy 13 marca o godz. 18.00. Będzie ona okazją do bezpośredniego spotkania  z tymi, którzy emigrowali i tymi, którym udało się zostać.