Muzeum

POLIN Europejskim Muzeum Roku 2016!

Z dumą informujemy, że nasze Muzeum zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award 2016 (Europejskie Muzeum Roku 2016).

"Muzeum POLIN podjęło wyzwanie stworzenia głębokiej w swej wymowie wystawy stałej, nie posiadając kompleksowych zbiorów. Program wystaw czasowych, działania edukacyjne, konferencje, staże i rezydencje artystyczne sprawiają, iż muzeum stało się ośrodkiem dialogu i krzewienia wiedzy o historii i dziedzictwie żydowskim" – czytamy w uzasadnieniu.

9 kwietnia w hiszpańskim San Sebastian nagrodę z rąk organizatorów odebrał dyrektor Muzeum POLIN, prof. Dariusz Stola. Tym samym na najbliższy rok do Warszawy trafiła statuetka The Egg (Jajo) autorstwa legendarnego  angielskiego rzeźbiarza Henry’ego Moore’a, która przyznawana jest laureatom EMYA.

W tegorocznej edycji oprócz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN o tytuł najlepszej placówki Europy ubiegało się 49 kandydatów z 24 krajów.

Konkurs o miano Europejskiego Muzeum Roku został zainicjowany pod auspicjami Rady Europy w 1977 roku, by promować najlepsze pośród europejskich muzeów i zachęcać je do innowacji.

Celem organizatorów jest docenienie placówek, które starają się najlepiej służyć społeczeństwu, wychodząc poza tradycyjne udostępnianie kolekcji. Jurorzy konkursu analizują nowe muzea i projekty, które mogą wywrzeć znaczący wpływ na inne instytucje w kraju i za granicą. 

Miło nam również poinformować, że w konkursie wyróżniono także Europejskie Centrum Solidarności z Gdańska, które otrzymało  Nagrodę Muzealną Rady Europy (Council of Europe Museum Prize).

Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce instytucją publiczno-prywatną, stworzoną wspólnie przez rząd (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), samorząd lokalny (Miasto Stołeczne Warszawa) i organizację pozarządową (Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny). Na mocy aktu założycielskiego strona publiczna sfinansowała budowę budynku muzeum oraz pokrywa większość bieżącego budżetu. Stowarzyszenie ŻIH odpowiadało za sfinansowanie i organizację procesu tworzenia wystawy stałej, a także zasila bieżący budżet operacyjny oraz działalność edukacyjną i publiczną muzeum.

Wspólna instytucja kultury