Wydarzenie
19-20.11.2022

Pokazy w galerii "Dziedzictwo" w ramach 20. Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

Grupa ludzi - na piewrszym planie dwie kobiety, jedna - stojąca tyłe - podtrzymuje drugą, która słania się
Kadr z filmu "Dybuk". Fot. zasoby FINA

W sobotę i niedzielę, 19 i 20 listopada w galerii "Dziedzictwo" odbędzie się wydarzenie filmowe poświęcone dwóm wybitnym polskim artystom żydowskiego pochodzenia: Idzie Kamińskiej i Michale Waszyńskiemu. Wydarzenie organizowane w ramach 20. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej – Kamera Dawida. Pokazy są częścią bezpłatnego programu "Micwa" we współpracy z Muzeum POLIN.

  • 19 listopada (sobota), godz. 17.00-18.30
  • 20 listopada (niedziela), godz. 14.00-18.00

"Czarna suknia", reż. Janusz Majewski, Polska 1967, 45 min

W ramach wydarzenia odbędzie się pokaz filmu "Czarna suknia" z Idą Kamińską w roli głównej oraz spotkanie z ekspertką filmową Beatą Zaborek, która zaprezentuje biografię aktorki.

"Czarna suknia", na podstawie opowiadania autorstwa Stanisława Wygodzkiego, to jeden z pierwszych filmów pełnometrażowych Janusza Majewskiego. Niedługo po zakończeniu II wojny światowej synowa nie ma odwagi powiedzieć teściowej, że jej syn nie żyje. Kłamstwa rodzą kłamstwa. Teściowa zaczyna jednak domyślać się bolesnej prawdy i wkłada czarną suknię, aby potwierdzić swoje przypuszczenia. Poruszające kino z wybitnymi kreacjami aktorskimi Idy Kamińskiej, Aleksandry Śląskiej, Marii Broniewskiej, Ewy Milde i Andrzej Maya.

Ida Kamińska, jid. ‏אידה קאַמינסקאַ‎ – polska aktorka teatralna i filmowa oraz reżyserka żydowskiego pochodzenia, jedna z największych aktorek w historii żydowskiej sceny teatralnej. Dyrektorka Państwowego Teatru Żydowskiego. Była pierwszą aktorką z krajów socjalistycznych nominowaną do Oscara.

 

"Dybuk", reż. Michał Waszyński, Polska 1937, 111 min

  • 20 listopada (niedziela), godz. 14.00, BRAK MIEJSC

W ramach wydarzenia zapraszamy także na pokaz filmu "Dybuk" w reż. Michała Waszyńskiego oraz spotkanie z ekspertką filmową Katarzyną Wajdą o godz. 16.00.

"Dybuk" (jid. ‏דער דיבוק‎ Der dibek) – polski melodramat filmowy z 1937 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego, oparty na dramacie Szymona An-skiego pod tym samym tytułem (1914). Dwaj młodzi przyjaciele, Nissen i Sender, ślubują sobie, że jeśli ich dzieci będą odmiennej płci, połączy je węzeł małżeński. Senderowi rodzi się córka Lea, a Nissenowi syn Chonen. Przy porodzie umiera matka Lei, a powracający z podróży Nissen ginie w nurtach rzeki… Mija 18 lat… Sender wzbogaca się i zapomina o dawnym ślubowaniu, chce wydać Leę za bogatego Żyda. Przypadek sprawia, że w domu Sendera pojawia się Chonen, który zakochuje się z wzajemnością w Lei. Gdy Sender dowiaduje się, że Chonen jest synem Nissena jest zrozpaczony, nie zamierza jednak dotrzymać złożonej przed laty przysięgi...

Film został zrealizowany w języku jidisz z myślą o żydowskiej widowni. W drugiej połowie lat trzydziestych w Polsce powstało 9 filmów żydowskich, m.in. "Judeł grał na skrzypcach", "Mateczka", "List do matki". Dzięki wybitnym walorom artystycznym "Dybuk" uważany jest za najlepszy spośród z nich.

Michał Waszyński, właściwie Mosze Waks – polski reżyser, producent i scenarzysta filmowy. Najbardziej płodny twórca polskiego kina lat 30. Jeden z najbardziej fascynujących polskich filmowców, autor wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżyser mistycznej ekranizacji "Dybuka", a także producent hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

 

"Książę i dybuk", reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Polska, Niemcy 2017, 80 min

  • 20 listopada (niedziela), godz. 16.30, BRAK MIEJSC

Dokumentalna podróż śladami Michała Waszyńskiego, jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców, autora wielu znanych przedwojennych filmów. Film stara się rozwikłać tajemnicę reżysera, który w życiu często pisał od nowa własną biografię. Jedni zapamiętali go jako dystyngowanego arystokratę, męża włoskiej hrabiny, inni wspominają go jako utalentowanego reżysera, błyskotliwego producenta o homoseksualnej tożsamości.