Film
4.11.2022

Pokaz filmu "Przeżyć" z komentarzem edukacyjnym Dominiki Cieślikowskiej

Kadr z filmu "Przeżyć"

Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. Animowany film dokumentalny prezentujemy w ramach konferencji edukacyjnej "Jak mówimy o sobie, jak mówią o nas?".

Film "Przeżyć" to także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Amina dominuje poczucie straty, i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy nauce jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem.

Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. Tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu. Znaleźć w niej można liczne paralele ze współczesnością. Film jest fascynujący nie tylko pod względem unikalnej formy, ale również niezwykle bliskiej relacji bohatera z reżyserem.

Animowany film dokumentalny "Przeżyć" stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym i porównywany był do legendarnego "Walca z Baszirem".

Wydarzenie odbywa się w ramach konferencji edukacyjnej "Jak mówimy o sobie, jak mówią o nas?".

Projekcji będzie towarzyszył komentarz edukacyjny Dominiki Cieślikowskiej.

Dominika Cieślikowska – psycholożka i trenerka umiejętności międzykulturowych i antydyskryminacyjnych. Uczestniczy i współorganizuje krajowe i międzynarodowe przedsięwzięcia promujące politykę równościową, antydyskryminacyjną, dialog międzykulturowy i zarządzanie różnorodnością. Wykształcenie trenerskie zdobyła w Szkole Treningu Umiejętności Psychospołecznych, w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej "INTRA" oraz na licznych kursach trenerskich (Open Sociaty Institute, Sieć Trenerska Gender Mainstreaming, Gender Index, Facilitators Development Events British Council).

 

Pokaz filmu możliwy dzięki uprzejmości Millennium Docs Against Gravity. 

"Przeżyć"

  • Czas trwania: 89 min
  • Kraj / rok: Dania, Francja, Szwecja / 2021
  • Reżyseria: Jonas Poher Rasmussen
  • Zdjęcia: Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen
  • Produkcja: Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen / Cinephil

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl