Pokaz filmu "Niedźwiedzie nie istnieją"
image

image

image

image

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu "Niedźwiedzie nie istnieją" w reżyserii Jafara Panahiego. Przyjrzymy się życiu artysty w cieniu reżimu i dowiemy się, z jakimi mitami muszą mierzyć się mieszkańcy turecko-irańskiego pogranicza i jak można o tym wszystkim opowiadać z subtelnym humorem.
- 14 września (czwartek), godz. 18.00
- Audytorium Muzeum POLIN
- Bilety: 25 zł, KUP BILET >>
Film "Niedźwiedzie nie istnieją" jest zdobywcą Nagrody Specjalnej Jury na festiwalu w Wenecji. Jego twórca, Jafar Panahi, brawurowo i z przymrużeniem oka porusza się po dobrze sobie znanym pograniczu fikcji i dokumentu. Opowiada o reżyserze (w tej roli sam Panahi), który zaszywa się na prowincji, by stąd nadzorować projekt, do którego zdjęcia powstają w pobliskiej Turcji. Wierzy, że z dala od Teheranu zdoła schronić się przed czujnym okiem władzy, ale to życzeniowe myślenie nie wytrzymuje konfrontacji z rzeczywistością. Atmosfera wokół jego zaangażowanego politycznie melodramatu staje się coraz bardziej napięta, na domiar złego niepokój udziela się także mieszkańcom goszczącej reżysera wioski.
Na zakurzonych uliczkach groza spotyka absurd, a najlepszą bronią przed tytułowymi niedźwiedziami – których nikt nie widział, lecz wszyscy się ich boją – okazuje się czarny humor. Jafar Panahi, do niedawna więzień reżimu, realizując swój film w tajemnicy przed irańskimi władzami, podejmuje trudne tematy z lekkością i swadą artysty, który doświadczając opresji, pozostaje wewnętrznie wolny.
Po filmie zapraszamy na krótką rozmowę Witolda Szabłowskiego z Kają Klimek.
Witold Szabłowski – dziennikarz i reportażysta, autor tekstów o Turcji, w tym książki "Zabójca z miasta moreli". Specjalista od dyktatur i reżimów.
Kaja Klimek – kulturoznawczyni i krytyczka filmowa. Współpracuje z festiwalami filmowymi i mediami, w Internecie działa jako Kajutex. Interesuje się przemianami formy filmowej i kinem z pogranicza fiction/non-fiction.
Jafar Panahi – urodzony w 1960 roku w Iranie. Jeden z najbardziej utytułowanych reżyserów irańskiej Nowej Fali. Swoją karierę rozpoczął od asystowania Abbasowi Kiarostamiemu. Po realizacji kilku dokumentów nakręcił w 1995 roku nagrodzony Złotą Kamerą na festiwalu w Cannes "Biały balonik". Później było "Lustro" – Złoty Lampart na festiwalu w Locarno w 1997 roku – i "Krąg" – Złoty Lew na festiwalu w Wenecji w roku 2000. W marcu 2010 roku Panahi z powodu swojego politycznego zaangażowania został aresztowany przez służby irańskiego reżimu. Został wprawdzie uwolniony, lecz ciąży na nim 20-letni zakaz pracy twórczej. W 2015 roku za "Taxi-Teheran" otrzymał Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.
Wybrana filmografia:
- "Yaarali bashlar" (1988),
- "Biały balonik" (1995),
- "Lustro" (1997),
- "Krąg" (2000),
- "Na spalonym" (2006),
- "To nie film" (2010),
- "Taxi-Teheran" (2015).
"No Bears" / "Khers nist" / "Niedźwiedzie nie istnieją", reż. Jafar Panahi, Iran 2022
- Czas trwania: 106 min
- Język oryginalny filmu: perski, azerski
- Obsada: Jafar Panahi, Naser Hashemi, Vahid Mobasheri, Bakhtiyar Panjeei, Mina Kavani
- Nagrody dla filmu:
- MFF w Wenecji 2022 – Specjalna Nagroda Jury,
- MFF w Chicago 2022 – Nagroda za filmową odwagę.
Partnerem pokazu jest:
Pokaz filmu "Niedźwiedzie nie istnieją" jest realizowany w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim".