Spotkanie
15.06.2024

Piknik z Bazą Inclusive

Na otwarcie letniego programu #PolinNaŁące zapraszamy na piknik z wielokulturową kuchnią. Smakowite potrawy z różnych stron świata przygotują dla Was członkowie Bazy – osoby z doświadczeniem uchodźczym i imigranckim. Zachęcamy do zabrania koców i wspólnego spędzenia czasu na zielonej łące przy muzeum.

  • 15 czerwca (sobota), godz. 13:00-15:00
  • Miejsce: "POLIN na Łące" (zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego)
  • Wstęp wolny

Czerwiec to Miesiąc Równości. To także czas, kiedy świętujemy żydowskie święto zbiorów/plonów Szawuot. Z tej okazji zabierzemy Was w kulinarną, wielokulturową podróż razem z kolektywem Baza Inclusive. Spróbujecie wegańskich potraw, które nawiązywać będą do przenikania się kultur i czerpania inspiracji kulinarnych.

Głównym daniem, które zaserwuje Baza, będzie "Okra Curry" – aromatyczne danie popularne w Afganistanie, składające się z okry, ziemniaków, pomidorów, cebuli, z dodatkiem czosnku i kurkumy, który ma wiele podobieństw z żydowskim czulentem.

Podczas pikniku wspólnie z Bazą zastanowimy się, czy otwartość i umiejętność czerpania z inności może przekładać się na tworzenie nowych potraw lub ulepszanie tych tradycyjnych. Naszymi gośćmi będą:

  • Omaid – główny szef kuchni w BAZA by Inclusive.Buzz, a obecnie w Caravan of Love, gdzie tworzy oryginalne dania ze swojego kraju. Niesamowita i inspirująca osoba z ogromną energią, którą zaraża świat. W Afganistanie, przed przyjazdem do Polski, był nauczycielem przedmiotów ścisłych, piłkarzem i zawodowo grał w krykieta.

  • Amsal – doświadczona działaczka społeczna o niezwykłej pasji niesienia pomocy innym. Studiowała i pracowała w Afganistanie, była członkinią organizacji, która wspierała proces negocjacji pokojowych w tym kraju. Studiowała także przez rok w Polsce oraz angażowała się w działania różnych organizacji na rzecz uchodźców.

Święto Szawuot jest świętem radości, podczas którego wszyscy są sobie równi. Zapraszamy warszawiaków i warszawianki, a szczególnie muranowian i muranowianki. Piknik będzie doskonałą okazją do poznania sąsiadów i sąsiadek oraz do odkrywania wielokulturowości stolicy.

O żydowskich tradycjach, o szabacie i o święcie Szawuot opowie przewodniczka, Katarzyna Jankowska.

Misją Stowarzyszenia Baza by Inclusive.Buzz jest budowanie włączającego, otwartego, odpowiedzialnego społeczeństwa. Realizuje ją poprzez działalność edukacyjną, skierowaną przede wszystkim do młodego pokolenia oraz prowadzenie Bazy – miejsca gastronomiczno-aktywistyczno-kulturalnego w centrum Warszawy z wegetariańskim i wegańskim bistro, do którego każdy może przyjść.

Stowarzyszenie zatrudnia osoby z doświadczeniem uchodźczym, wojennym, imigranckim z całego świata. Pomaga im znaleźć dach na głową, uzyskać status uchodźcy, zapewnić opiekę medyczną, a także psychologiczną. Daje pracę i szkoli. Organizuje i wspiera organizację licznych warsztatów i spotkań grup ze środowisk klimatycznych, równościowych, społeczności LGBTQ+, humanitarnych/uchodźczych, animalistycznych. Współpracuje z takimi organizacjami, jak: Chlebem i solą, Polskie Forum Migracyjne, Podróżnych Ugościć, Grupa Granica, Queerowa Akademia Ruchu, Kuchnia Konfliktu.

Caravan of Love to nowe przedsiębiorstwo ekonomii społecznej, którego misją jest tworzenie miejsc pracy dla osób wykluczonych społecznie i zawodowo, które miało swój początek w Stowarzyszeniu Baza by Inclusive.Buzz. Zyski przeznaczane są na cele społeczne, takie jak promowanie kultury i sportu oraz reintegrację zawodowa. Właśnie otworzyli swój pierwszy lokal "Karawana Street Food" na terenie Placu Zabaw nad Wisłą.

Katarzyna Jankowska – licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN oraz Żydowskim Instytucie Historycznym. Współautorka scenariuszy zajęć online oraz spacerów tematycznych dla młodzieży i dorosłych. W Muzeum POLIN koordynuje program szkoleń zawodowych dla przewodników miejskich i muzealników oraz projekt dla nastolatków – "Rówieśnicy – Przewodnicy". Absolwentka geografii na UW oraz programów liderskich dla edukatorów. Na co dzień interesuje się badaniami z zakresu turystyki miejskiej, postpamięci, gender studies. Entuzjastka historii sztuki oraz żydowskiej kultury kulinarnej. W czasie wolnym dzieli się pasją do miasta, fotografii oraz wiedzą z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej w mediach społecznościowych (kasia_warsawpolinguide na Instagramie).