Dyskusja

Pamięć mniejszości. Czy warto budować muzea?

Mężczyzna w odblaskowej kamizelce i w pomarańczowym kasku trzyma fragment synagogi rekonstruowanej w Muzeum POLIN.
fot. Flickr/John Sondermann

Jaką rolę odgrywają muzea zajmujące się historiami, kulturami i tradycjami mniejszości? Czy w Polsce istnieje dużo takich miejsc? Jakie są ich doświadczenia? Do kogo kierują swoją ofertę? Czy w planach są kolejne takie muzea? Co o pomyśle ich budowania sądzą przedstawiciele mniejszości i migranci?

Kilkanaście dni przed otwarciem wystawy stałej naszego muzeum zapraszamy na dyskusję, podczas której chcemy stworzyć przestrzeń do refleksji nad rolą muzeów zajmujących się mniejszościami i nad pomysłem tworzenia tych instytucji.

W dyskusji wezmą udział:

Luiza Adajewa – dyrektorka Ośrodka Samopomocy Uchodźców Sintar, który zajmuje się pielęgnowaniem czeczeńskiej kultury, języka i tradycji. Na emigracji w Polsce od 2000 roku. Kontynuuje działalność zmarłego przed dwoma laty męża, Issy Adajewa, byłego generalnego dyrektora muzeów Czeczenii, którego pragnieniem było ratowanie ginącej kultury czeczeńskiej.

Andrzej Grzymała-Kazłowski – absolwent Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, cyganolog, podróżnik. Od prawie 20. lat związany z Romami sympatią i osobistymi kontaktami. Jest współautorem rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. 

Anna Akbike Sulimowicz – turkolog karaimoznawca, wykładowca w Zakładzie Turkologii i Ludów Azji Środkowej Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, tłumacz literatury tureckiej. 

Dyskusję poprowadzi dr Antoni Bartosz, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Dyskusja tłumaczona na język angielski.

Zapraszamy również na kolejne wydarzenia z cyklu:

  • 15–16.11, godz. 11.00–17.00 warsztaty antydyskryminacyjne dla przedstawicieli i przedstawicielek instytucji kultury 

13 października, godz. 18.00, wstęp wolny, spotkanie tłumaczone na język angielski.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp