Otwarcie Łąki Leśmiana
6 sierpnia zapraszamy na otwarcie "Łąki Leśmiana" - najnowszej instalacji Muzeum POLIN. Łąka zlokalizowana jest przy budynku muzeum, od strony ul. Lewartowskiego. Na gości czekać będą leżaki i koce.
- 6 sierpnia (niedziela), godz. 15.00, wstęp wolny
15:00 – 16.00 Prawda i mity o Bolesławie Leśmianie
Prowadzenie: Piotr Łopuszański
Piotr Łopuszański, badacz życia i twórczości wybitnego poety Bolesława Leśmiana przedstawi w prelekcji najnowszy stan wiedzy dotyczący autora Łąki, Napoju cienistego i Przygód Sindbada Żeglarza. Opowie o interesujących korzeniach rodzinnych, o paradoksach w życiu poety, o istniejących w obiegu przekłamaniach dotyczących zarówno jego biografii, jak i twórczości.
16:00 Maj w sierpniu
Czytanie poematu Łąka przez Marię Maj i Tomasza Drabka, z udziałem klarnecisty i improwizatora Michała Górczyńskiego.
W co drugą sierpniową oraz wrześniową niedzielę o godzinie 16.00. zapraszamy na poetycki wieczór z twórczością Bolesława Leśmiana. Aktorzy Maria Maj oraz Tomasz Drabek zaprezentują autorski wybór wierszy tego znakomitego poety.
Wydarzenie odbywa się w ramach programu towarzyszącego instalacji "Łąka Leśmiana". Pierwsze spotkanie rozpoczniemy od poematu Łąka.
O artystach
Maria Maj: aktorka teatralna i filmowa. Studiowała na wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Współpracowała m.in. z Henrykiem Tomaszewskim (Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze), Krystianem Lupą i Mikołajem Grabowskim (Teatr im. Kochanowskiego w Opolu). W latach 1981-88 związana z teatrami poznańskimi – Teatrem Polskim oraz Teatrem Nowym. Od 1995 roku aktorka zespołu Teatru Rozmaitości (TR Warszawa). Na stałe współpracuje z warszawskim kabaretem „Pożar w Burdelu”.
Tomasz Drabek: Aktor teatralny i filmowy. Urodzony 1973 roku w Bielsku-Białej. W latach 1997-2013 pracował w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, gdzie zrealizował ponad czterdzieści premier. Współpracował m. in. z takimi reżyserami jak G. Królikiewicz, W. Komasa, G. Chrapkiewicz, M. Piekorz, P.Ratajczak, E.Marciniak. Jest współzałożycielem bielskiego stowarzyszenia Centrum Sztuki „Kontrast”. W 2012 przeniósł się na stałe do Warszawy gdzie wraz z innymi aktorami zaczął współtworzyć kabaret „Pożar w Burdelu” autorstwa Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego. Współpracuje również z Teatrem Warsawy i Och-Teatrem.
Michał Górczyński: prawdopodobnie najbardziej wszechstronny polski klarnecista, łączący w swoich dźwiękowych poszukiwaniach języki muzyki współczesnej (z zespołem Kwartludium), free-improv (Pole) czy muzyki żydowskiej (Ircha). Od lat realizuje swój autorski projekt Malerai, w którym inspiracją dla jego kompozycji stają się brzmienie i charakter języków różnych narodów.