Kołysanka dla Muranowa
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
W wybrane poniedziałki zapraszamy do wspólnego słuchania muzyki na "Łące Leśmiana". Podczas krótkich, akustycznych koncertów usłyszymy muzykę żydowskich kompozytorów w wykonaniu cenionych młodych polskich instrumentalistów.
- 7, 21 sierpnia, 11, 25 września (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny
25 września: Marcin Olak (gitara) / Patryk Zakrocki (skrzypce) – Srebrzynek i ja
Mario Castelnuovo-Tedesco to jeden z najbardziej cenionych kompozytorów muzyki na gitarę klasyczną. Urodzony we Florencji w zamożnej rodzinie pochodzenia żydowskiego często odwoływał się do swoich korzeni. Duma z bogactwa kultury żydowskiej była motywem przewodnim jego koncertu napisanego dla wielkiego Jaschy Heifetza.
Jednym z najbardziej znanych jego utworów jest kompozycja do słów hiszpańskiego noblisty Juana Ramóna Jiméneza „Platero y Yo” – w polskim tłumaczeniu: Srebrzynek i ja. Na "Łące Leśmiana" wariacje na temat tego utworu wykonają znakomici improwizatorzy: gitarzysta Marcin Olak oraz skrzypek Patryk Zakrocki.
Za nami:
7 sierpnia: Hubert Zemler – muzyka na instrumenty perkusyjne
Hubert Zemler to wykształcony akademicko perkusista, laureat brązowego medalu na Muzycznej Olimpiadzie w Korei (w kategorii perkusja solo); a przede wszystkim muzyk współtworzący kilka ważnych warszawskich zespołów sceny niezależnej. Przez lata zbierał doświadczenia ze skrajnie odległych muzycznych światów – od free jazzu (Kapacitron, Horny Trees), muzykę współczesną (Arturas Bumsteinas, Zdzisław Piernik), world music (Ritmodelia, Calle Sol), rock i blues (Neurasja, Incarnations), po ambitny pop w zespole Natu.
Ciągle poszukuje i konsekwentnie podążający swoją drogą. Wypracował własne, oryginalne brzmienie, poparte niespotykaną wrażliwością, pomysłowością i niebywałą techniką gry.
Od lat koncertuje i nagrywa płyty solo. Na ostatniej, zatytułowanej „Pupation of Dissonance”, sięgnął po kompozycję Steve’a Reicha „Music for pieces of wood”, którego fragmenty wplecie w wyjątkowy, łąkowy recital.
21 sierpnia: Morpheus Saxophone Quartet - Philip Glass „Saxophone Quartet”, Dariusz Przybylski “Morpheus”
Choć sam Philip Glass może jeszcze o tym nie wie, jego Kwartet Saksofonowy, to idealny utwór na łąkę. Z jednej strony płynie on jak ścieżka dźwiękowa, wtapiająca się we współczesny, miejski zgiełk. Z drugiej strony, jeśli pozwolimy sobie na chwilę oddechu, na pauzę we własnym pośpiechu i damy muzyce wybrzmieć, dosłyszymy jej złożoność, wewnętrzny ład i jakby równoległą do naszej rzeczywistość. Do takiego właśnie słuchania zapraszamy na "Łące Leśmiana".
Utwór wykona założony w 2010 roku Morpheus Saxophone Quartet. Tworzą go Wojciech Psiuk – saksofon sopranowy, Paulina Maria Młynarska – saksofon altowy, Szymon Nidzworski – saksofon tenorowy oraz Grzegorz Bil – saksofon barytonowy. Każdy z nich pochodzi z innego miasta Polski, poznali się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Połączyli swoją pasję, jaką jest gra na saksofonie, w poczwórną moc – Morpheus Saxophone... Quartet. Nazwa kwartetu nie jest przypadkowa. Zainspirował ją kompozytor Dariusz Przybylski, którego utwór o tytule "Morpheus" kwartet wykonuje.
Od samego początku swojej działalności kwartet współpracuje także z innymi saksofonistami tworząc Morpheus Saxophone Ensemble. Zespół dokonał prawykonania kompozycji „Suita na tematy polskie” Krzysztofa Herdzina, napisanej na zamówienie w ramach programu MKiDN „Kolekcje – Zamówienia Kompozytorskie”, a także nagrał utwór Pawła Łukaszewskiego „Lenten music” znajdujący się na płycie „Musica Sacra 5”. Krążek otrzymał Fryderyka 2015 w kategorii "Album roku – muzyka kameralna".
Program koncertu uzupełni utwór mieszkającego na Muranowie cenionego kompozytora młodego pokolenia Dariusza Przybylskiego, napisana specjalnie dla tego kwartetu, zatytułowana właśnie Morpheus.
11 września: Ania Karpowicz (flet) / Marek Bracha (pianino) - Wajnberg/Szpilman /Tansman/Copland
Ania Karpowicz i Marek Bracha to znakomici soliści – wirtuozi swoich instrumentów. Oboje gościli już na scenie muzycznej Muzeum POLIN – Ania z zespołem muzyki współczesnej Hashtag Ensemble, Marek – z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, podczas koncertu z okazji 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Jako duet tworzą projekt WarszeMuzik, w ramach którego prezentowali muzykę żydowskich kompozytorów związanych z Warszawą na podwórkach warszawskiej Woli.
Na Łące Leśmiana zabrzmi muzyka Mieczysława Wajnberga, który przed wojną, właśnie w tej okolicy, w Teatrze Scala, przy ulicy Zamenhofa, przyjmował pierwsze muzyczne szlify, pomagając w pracy swemu ojcu – Samuelowi Wajnbergowi, kierownikowi muzycznemu tej sceny.
Na finał zabrzmi Duet Aarona Coplanda – jednego z prekursorów współczesnej muzyki amerykańskiej.
Koncerty odbywają się w ramach projektu "Łąka Leśmiana".
Scenę Muzyczną wspiera LOTTO