Spotkanie
21.11.2024

Oto obiekt: Święta żydowskiego domu

Karta pocztowa ze sceną przygotowań do szabatu - dwie kobiety krzątają się w kuchni, ojciec z synem przecierają świeczniki, a matka czesze córce włosy.
Karta pocztowa ze sceną przygotowań do szabatu, depozyt Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w zbiorach Muzeum Historii Żydów Polskich

W naszych zbiorach znajduje się wiele podarowanych muzeum prywatnych pamiątek, opowiadających o tym, jak i przy pomocy czego świętowano. Na spotkaniu pokażemy część tej kolekcji, dającej wgląd w różnorodność żydowskiej świątecznej tradycji domowej.

Nie tylko zaprezentujemy wybrane obiekty, ale także w gronie specjalistów muzealnych oraz zaproszonych gości (m.in rabinki) porozmawiamy o znaczeniu świątecznych judaików oraz dowiemy się, ile miejsca zajmują w domu żydowskim.

Rabinka Małgorzata Kordowicz – absolwentka Wydziału Hebraistyki UW. Uczyła m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, na Uniwersytecie Marii Curii-Skłodowskiej w Lublinie oraz na Uniwersytecie w Poczdamie. Wydała 2 książki: polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci oraz wzbogacony o część współczesną reprint elementarza do nauki hebrajskiego z początku ubiegłego wieku. Przez 15 lat była członkinią zespołów redakcyjnych kilku polsko-żydowskich periodyków. W 2016 roku ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i – jako pierwsza Polka – została rabinką.

Dr Marta Frączkiewicz – kuratorka zbiorów Muzeum POLIN. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunkach etnologia i antropologia kulturowa, archeologia i gender studies oraz studiów polsko-żydowskich w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie. W swojej pracy zajmuje się przede wszystkim pracą z pamiątkami osobistymi oraz historycznymi.

Dr Alicja Maślak-Maciejewska – judaistka, adiunktka w Zakładzie Historii Żydów w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bada historię społeczną i religijną Żydów w XIX wieku w Europie Środkowej, w szczególności na terenie Galicji.

Rozmowę poprowadzi Piotr Kowalik – główny specjalista ds. judaistyki i metodyki w Muzeum POLIN.

Orlen - mecenas muzeum