Spotkanie
12.12.2024

Oto obiekt: Artur Nacht-Samborski – historia opowiedziana na nowo?

Minęło 50 lat od śmierci Artura Nachta-Samborskiego (1898–1974), a malarz wciąż nie pozwala o sobie zapomnieć. Powraca w kolejnych wystawach prezentujących jego twórczość oraz w poświęconych mu tekstach. Podczas spotkania, zainspirowani obiektami z naszej muzealnej kolekcji, przyjrzymy się dorobkowi artysty z perspektywy jego biografii.

Pokażemy prace malarskie i rysunki oraz kilkadziesiąt przedwojennych i powojennych fotografii Artura Nachta-Samborskiego – oficjalnych, reprezentacyjnych (jak zdjęcia Benedykta Jerzego Dorysa) czy legitymacyjnych z różnych lat. Zobaczymy też pełne swobody portrety wakacyjne oraz zdjęcia, na których malarz pozował z przyjaciółmi (w Sopocie i na Mazurach) czy z rodziną (w Sopocie po wojnie i w latach sześćdziesiątych w Izraelu).

Na wystawie stałej Muzeum POLIN o Nachcie-Samborskim mowa jest dwukrotnie: w przestrzeni powojennej, a wcześniej w galerii "Zagłada", gdy ukazywane jest przebywanie Żydów na tzw. stronie aryjskiej. Jego wojenne losy są dramatyczne, ta historia dopełnia naszą wiedzę o aspektach związanych z ucieczkami, ukrywaniem. Czy rzuca również jakieś światło na twórczość artysty?


Przeczytaj historię Mariana i Józefy Wnuków, którzy pomogli Stefanowi Arturowi Nacht-Samborskiemu, na portalu Polscy Sprawiedliwi →


Goście i gościnie:

Prof. Łukasz Kiepuszewski – profesor w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu w Zakładzie Historii i Teorii Badań nad Sztuką. Historyk obrazu i malarz. Autor książek: "Niewczesne obrazy. Nietzsche i sztuki wizualne" (2013), "Obrazy Cézanne’a. Między spojrzeniem a komentarzem" (2005); redaktor tomów: "Tło i powierzchnia obrazu" (2022), "Obrazy mocne, obrazy słabe" (2018).

Aleksander Miklaszewski współzałożyciel i prezes Fundacji Sztuki Współczesnej "Artek" im. Artura Nachta-Samborskiego.

Dr Anna Zelmańska-Lipnicka – ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1997) oraz Krytykę Artystyczną w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2016). Autorka pracy doktorskiej "Janusz Strzałecki, realistyczny kapista. Tło społeczno-polityczne" obronionej w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (2023). W latach (1998–2018) związana z Biblioteką ASP w Gdańsku. Współredaktorka monografii poświęconej rzeźbiarzowi prof. Franciszkowi Duszeńce, autorka licznych artykułów poświęconym temu artyście, a także innym artystom przybyłych po II wojnie światowej na Wybrzeże Gdańskie, szczególnie związanych z Komitetem Paryskim (Grupa K. P.). Współautorka filmów o Włodzimierzu Łajmingu: "Czas kolorowych snów" i "Zbliżenia". Autorka filmów artystycznych o tematyce społecznej: "Nie jestem Kurdem../", "Mikroklimaty, "Hubert, "Pamięci Jolanty Brzeskiej".

Prowadzenie:

Dr Przemysław Kaniecki – kustosz, kurator w Dziale Zbiorów Muzeum POLIN, pracownik naukowy i nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział "Artes Liberales", od 2011), specjalizujący się w polskiej literaturze i kulturze współczesnej. Autor m.in. trzech monografii i kilkudziesięciu artykułów naukowych, a także współautor publikacji zbioru wywiadów "Przynoszę rzecz, przynoszę historię. Rozmowy z Darczyńcami" (wspólnie z Judytą Pawlak; 2016), stanowiącej katalog wybranych obiektów z kolekcji Muzeum POLIN, później kontynuowanej w postaci cyklu w piśmie "Midrasz".

Orlen - mecenas muzeum