Orkiestra daru – spacer muzyczny i video art
Wydarzenie jest podsumowaniem niemal rocznego projektu, którego filarem były spotkania wokół obiektów – pamiątek, fotografii, rzeczy codziennych, dokumentów – które zostały przekazane do kolekcji Muzeum POLIN przez darczyńców.
- 24 września (sobota), godz. 19.00
- Bezpłatne wejściówki w kasach Muzeum oraz online >>
- Liczba miejsc ograniczona
Za podarowanymi przedmiotami kryją się niezwykłe ludzkie historie: często rodzinne, osobiste, czasami odnalezione lub usłyszane od innych; nieraz gęste od emocji i wspomnień bądź też pełne luk i znaków zapytania; niekiedy wstydliwe, niechciane.
Spotkania Chóru POLIN ze społecznością darczyńców oraz poznawanie ich osobistych opowieści stały się kanwą dwóch równoległych procesów – projektu filmowego prowadzonego przez artystkę Jaśminę Wójcik oraz muzycznej interpretacji tematu pod przewodnictwem kompozytora Mikołaja Trzaski. Efektem końcowym projektu jest wideo artystyczne, którego premiera odbędzie się 23 września w ramach specjalnej edycji Dnia Darczyńcy.
Otwarty finał dla publiczności, zaplanowany na 24 września, będzie stanowił rodzaj muzyczno-wizualnej wariacji na temat biografii rzeczy, ich statusu i znaczeń w zmieniających się kontekstach, a także samego aktu darowania. Publiczność zostanie zaproszona do wspólnej podróży wokół tych wątków w relacji do architektury Muzeum POLIN.
"Gdy myślę o pracy z chórem, tkanką złożoną z przeróżnych osobowości, szukam narzędzi potrzebnych do wspólnej komunikacji, wyobrażam sobie zbiorową prostą formę, z której wyrasta budowanie wspólnie tworzonych kompozycji. Gdy myślę o darczyńczyniach i darczyńcach, mam w głowie wyrażenie »dzielenie się« i myśl, że muzyka jest właśnie takim darem, wehikułem, przekazem, który łączy w sobie akt dawania i brania w jednym równoległym czasie. Podstawą chórowej pracy uczynię nigun, pradawną, prostą żydowską melodię rytualną, pieśń bez słów, która powtarzana bez końca stanie się zarzewiem dla wspólnej improwizacji. Ta zaś z kolei będzie początkiem budowania wspólnej kompozycji, wypełnianej przez kolejne głosy i interpretacje" – mówi o części muzycznej Mikołaj Trzaska.
Zespół projektu:
Jaśmina Wójcik – artystka wizualna, reżyserka, autorka nastawionych na nasłuch, partycypacyjnych akcji społeczno-artystycznych. Zajmuje się włączaniem i oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi. Jest współredaktorką książki "Sztuka ze społecznością" (2018) osnutej wokół jej najszerzej znanego przedsięwzięcia – wieloletniego działania ze społecznością byłych pracowników i pracownic fabryki w Ursusie zwieńczonego nagradzanym pełnometrażowym dokumentem kreacyjnym w jej reżyserii pt. "Symfonia fabryki Ursus".
Mikołaj Trzaska – saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor. Uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Na stałe związany z Gdańskiem. W swoich podróżach muzycznych za cel obrał sobie poszukiwanie wspólnego mianownika między tradycyjną muzyką żydowską i współczesną.
Chór POLIN w składzie:
- Elżbieta Balano, Barbara Baranowska, Małgorzata Berwid, Małgorzata Czmut, Iwona Goździkowska, Viera Hres, Urszula Iwińska, Elżbieta Jasińska, Irena Klein-Sadowska, Michael Leiserowitz, Kaja Makaruk, Joanna Marcinkowska, Katarzyna Marczewska, Magdalena Miśkowicz, Jolanta Nałęcz-Jawecka, Natalia Obrębska, Justyna Orlińska, Edyta Pawłowska, Beata Prokopczuk-Daab, Aneta Rajca, Aleksandra Rajska, Dominika Rusinek, Idalia Sarnacka, Dagmara Siwczyk, Agnieszka Skiba, Urszula Strych, Irena Wiesiołek, Kinga Wołoszyn-Kowanda, Katarzyna Ubysz-Piasecka, Renata Wołowiec, Piotr Woźniakiewicz, Magdalena Zaczek, Elżbieta Zawada.
Zespół kuratorski: Ewa Chomicka, Patryk Pawlaczyk
Współpraca produkcyjna: Alicja Kaczmarek-Poławska
Chór POLIN to społeczny chór działający od 2014 roku przy Muzeum Historii Żydów Polskich. Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem poszukuje też niestandardowych, eksperymentalnych środków wyrazu. Dźwięki, melodie i interpretacje powstają w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych.
Projekty chóru łączą w sobie obszary muzyki, performatyki i pracy z przestrzenią. Grupa tworzyła już koncerty, performanse, działania towarzyszące wystawom czasowym, nagrywała ścieżki dźwiękowe do alternatywnych audioguide’ów, przygotowywała ścieżki dźwiękowe do filmów i spektakli czy chórowe interwencje w programy innych wydarzeń. Chór POLIN współpracował m.in. z Seanem Palmerem, Zorką Wollny, Bogną Burską, Anną Szwajgier, Wojtkiem Blecharzem, Dominikiem Strycharskim, Jasminą Wójcik, Mikołajem Trzaską, zaś instytucjonalnie – m.in. z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki czy Biennale Warszawa. W każdym kolejnym projekcie chór stara się pójść o kilka kroków do przodu bądź o kilka kroków w bok w stosunku do wcześniejszych realizacji.