Nie odwracamy wzroku: Jak sztuka przepracowuje pamięć o Zagładzie?
image

image
image

image

Zagłada trwale naznaczyła całą rzeczywistość, w tym sztukę, obarczając kolejne pokolenia artystów odpowiedzialnością za Pamięć. O roli wizualnych świadectw artystów próbujących rozprawić się z największą tragedią w historii ludzkości, będą mówić zaproszeni przez muzeum goście – Anda Rottenberg, Katarzyna Bojarska i Piotr Słodkowski. Wydarzenie będzie odbywało się w formie hybrydowej - możecie wziąć w nim udział na żywo w audytorium muzeum lub online, dołączając do streamingu na Facebooku.
- 9 września (czwartek), godz. 18.00-19.30
Dyskusja będzie pierwszą odsłoną cyklu "Nie odwracamy wzroku", który towarzyszy wystawie czasowej Wilhelma Sasnala "Taki pejzaż".
Artyści po 1945 roku niejednokrotnie poruszali problem pamięci zarówno tych, którzy zginęli, jak i świadków ludobójstw, reprezentujących często skrajne postawy. Wywiązywanie się z obowiązku mówienia o tej czarnej karcie historii przybierało w sztukach wizualnych różne formy – od dosłowności po metaforę. Od realistycznego horroru Bronisława Linkego "Kamienie krzyczą" poprzez pracę Władysława Strzemińskiego „Moim przyjaciołom Żydom”, w której artysta połączył swą unistyczną linię z elementami dokumentu ze zdjęciami trupów aż po metaforyczne prace Wilhema Sasnala czy Elżbiety Janickiej.
Uczestnicy dyskusji
Anda Rottenberg - historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw. Wieloletnia dyrektorka warszawskiej Zachęty. Inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autorka licznych artykułów i publikacji poświęconych sztuce, m.in. "Sztuka w Polsce 1945–2005"oraz "Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80." Otrzymała wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in.: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2014).
Katarzyna Bojarska – kulturoznawczyni, krytyczka sztuki, tłumaczka. Badaczka relacji sztuki współczesnej, pamięci, traumy historycznej i afektu. Adiuntka w katedrze kulturoznawstwa SWPS Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego w Warszawie. Współzałożycielka i redaktorka pisma poświęconego kulturze wizualnej Widok. Teorie i praktyki kultury wizulnej. Tłumaczka m.in. książki Michaela Rothberga Pamięć wielokierunkowa. Pamiętanie Zagłady w epoce dekolonizacji (2016). Autorka książki Wydarzenia po Wydarzeniu: Białoszewski – Richter – Spiegelman (2012). Redaktorka i tłumaczka książki Ernsta van Alphena, Krytyka jako interwencja. Sztuka, pamięć, afekt (2019). Stypendystka Fulbrighta, NPRH, NCN i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Aktualnie realizuje projekt badawczy RePAST w ramach Horizon2020.
Piotr Słodkowski – historyk sztuki, adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor książki "Modernizm żydowsko-polski. Henryk Streng / Marek Włodarski a historia sztuki" (2019). Finalista Nagrody Naukowej POLITYKI 2019 i laureat w Konkursie im. Majera Bałabana (2020). Stypendysta Fundacji Lanckorońskich (2021). Interesuje się polską sztuką XX wieku w perspektywie współczesnej myśli humanistycznej.
Zapraszamy na kolejne dyskusje z cyklu "Nie odwracamy wzroku", które odbędą się w terminach 14 października oraz 9 grudnia 2021 roku.