Wydarzenie
11-21.05.2023

"Nie bądź obojętny_a" hasłem 20. edycji Millennium Docs Against Gravity

Część twarzy niebieskookiej kobiety. Jest odwrócona do góry nogami.
fot. Millennium Docs Against Gravity

Hasło jubileuszowej 20. edycji Millennium Docs Against Gravity brzmi "Nie bądź obojętny_a" i odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN. Współdzielenie tego samego hasła w tak ważnym dla obu miejsc roku jest wyrazem bliskiej współpracy i podzielania wspólnych wartości przez festiwal oraz muzeum.

  • 11-14 maja – pokazy i debaty w Muzeum POLIN
  • Bilety w cenie: normalny 22 zł; bilet dla seniora 15 zł (dostępne w kasie i online)
  • 12-21 maja – w kinach w ośmiu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie
  • 23 maja-4 czerwca – online na platformie mdag.pl

Hasło 20. edycji festiwalu

"Nie bądź obojętny_a" – te słowa korespondują z misją Millennium Docs Against Gravity oraz prezentowanym na festiwalu programem filmowym. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia – uważności i wrażliwości (także językowej) na otaczających nas ludzi. W inkluzywny sposób odnoszą się do wszystkich, niezależnie od tożsamości płciowej, i tym samym zwracają uwagę na szczególną rolę języka we współczesnym świecie. Celem festiwalu jest stworzenie przestrzeni, w której każda osoba będzie czuła się swobodnie, bez względu na płeć, orientację czy pochodzenie.

Organizatorzy Millennium Docs Against Gravity nie pozostają obojętni na palące problemy XXI wieku, wśród których szczególnie ważny jest kryzys klimatyczny i związane z nim zagrożenie praw człowieka. Reżyserzy_ki starają się nie przechodzić bez zainteresowania obok drugiej osoby i jej jednostkowej historii. Dostrzegają to, co w nas piękne – solidarność społeczną czy działania aktywistyczne.

W jubileuszowym roku festiwal przypomina szczególnie o niezwykłej wartości samego kina, które uczy nas wrażliwości i uważności na świat. Ten rok będzie dla MDAG pełny filmowych uniesień oraz wzruszeń, ale także dyskusji, które będą motywowały do działania. Celem festiwalu jest przynoszenie inspiracji tym wszystkim, którzy kochają kino najwyższej próby. Organizatorzy zapraszają publiczność, żeby wspominając ostatnie 20 lat, wspólnie spróbować zrozumieć świat poprzez filmy i nie przejść obok niego obojętnie.

Program festiwalu w Muzeum POLIN

W pokazywaniu wartościowych filmów, które będą początkiem ważnych dyskusji o świecie, partnerem festiwalu po raz kolejny jest Muzeum POLIN. W pierwszy weekend MDAG, od 11 do 14 maja, w przestrzeniach Muzeum Historii Żydów Polskich odbędą się premiery ważnych filmów oraz debaty.

Otwarcie festiwalu i pokaz filmu "Pianoforte" (reż. Jakub Piątek)

  • 11 maja (czwartek), godz. 19.00, BRAK MIEJSC

Pokazy w Muzeum rozpoczną się projekcją filmu "Pianoforte" – dokumentu w reżyserii Jakuba Piątka o konkursie Chopinowskim, najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursie fortepianowym na świecie.

Pokaz filmu "Inwigilacja. Dla dobra ogółu" ("Total Trust", reż. Jialing Zhang)

Film o chińskim państwie inwigilacyjnym. Niepokojąca opowieść o technologii, (auto)cenzurze i nadużyciach władzy w XXI wieku.

Premiera filmu "Nie znikniemy" ("We Will Not Fade Away", reż. Alisa Kovalenko) oraz spotkaniem z reżyserką i bohaterami_kami

W filmie śledzimy losy pięciu ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w zagłębiu węglowym w ukraińskim Donbasie w 2019 roku. Ich życie diametralnie zmieniło się po kolejnej inwazji rosyjskiej z 2022 roku.

Pokaz filmu "Śledczy" ("Investigator", reż. Victor Portel) połączony z debatą organizowaną wspólnie z Amnesty International Polska

Film jest ekranizacją bestsellerowej książki "The Investigator – Demons of Balkan War" Vladimira Dzuro – pierwszego oficera śledczego badającego zbrodnie wojenne w Jugosławii. Po nim odbędzie się spotkanie dotyczące badania zbrodni przeciwko ludzkości, szczególnie aktualne w kontekście inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

Pokaz filmu "Całe to piękno i krew" ("All the Beauty and the Bloodshed", reż. Laura Poitras)

Niezwykły filmowy portret Nan Goldin – legendarnej fotografki i aktywistki, która obecnie walczy z koncernem farmaceutycznym rodziny Sacklerów, współodpowiedzialnym za kryzys opioidowy w Stanach Zjednoczonych.

Premiera filmu "Vika!" (reż. Agnieszka Zwiefka) oraz spotkanie z reżyserką i bohaterką

Bohaterką filmu jest 84-letnia Vika – gwiazda warszawskich klubów i miejski kolorowy ptak. Charyzmatyczna DJ-ka otacza się młodymi ludźmi, powtarzając, że wiek jest jedynie stanem umysłu. Jej stan zdrowia powoduje jednak, że musi zacząć zastanawiać się nad przemijaniem.

Pokaz filmu "Siostrzeństwo świętej sauny" ("Smoke Sauna Sisterhood", reż. Anna Hints) oraz spotkanie z reżyserką

W bujnym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Reżyserka Anna Hints opowie o znaczeniu tego miejsca dla estońskiej kultury oraz dyskusji na temat praw kobiet.

Debata: "Kino dokumentalne nie jest obojętne"

Debata z czołowymi twórcami i twórczyniami kina dokumentalnego, która będzie nawiązywała do tegorocznego hasła festiwalu oraz będzie stanowiła podsumowanie 20-letniej historii festiwalu odbędzie się w miejscu symbolicznym – Muzeum POLIN. W dodatku w roku, kiedy przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Premiera filmu "Apolonia, Apolonia" (reż. Lea Glob) oraz spotkanie z reżyserką i bohaterką

Opowieść o przyjaźni i solidarności między kobietami. Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokol w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki.

Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium.