Spacer
21.08.2021

"Muralów" – spacer miejski z Beatą Chomątowską

na obrazie widzimy Beatę Chomątowska - prowadząca spacer.
Beata Chomątowska, Fot. Maciek Jaźwiecki_Muzeum Historii Żydów Polskich

Dlaczego mural Marka Edelmana zmienił swoją lokalizację, który muranowski mural doczekał się hymnu oraz co wspólnego z esperanto mają mistrz Yoda i Clint Eastwood? Zapraszamy na spacer szlakiem najważniejszych muranowskich murali.

  • 21 sierpnia 2021 (sobota), godz. 11:00-12:30

"Muralów" – Muranów to największa otwarta galeria malarstwa wielkoformatowego w Warszawie. W ostatnich kilku latach w muranowskich bramach, na murach i w podwórkach pojawiło się kilkanaście murali. Ze względu na historię miejsca murale na Muranowie mają nie tylko wymiar estetyczny, ale również edukacyjny.

Podczas spaceru Beaty Chomątowskiej poznamy ich tematykę, kulisy powstawania oraz sylwetki twórców poszczególnych prac na tle historii malarstwa wielkoformatowego w Polsce. Przyjrzymy się też muralom jako fenomenom ostatniej dekady – przyczynom ich popularności, kontrowersjom i dylematom, jakie prowokują.

Prowadzi: Beata Chomątowska – pisarka, dziennikarka, działaczka społeczna. Współzałożycielka i prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów. Współautorka wystawy czasowej "Tu Muranów" prezentowanej w Muzeum POLIN w latach 2020-2021.

Wydarzenie towarzyszące wystawie plenerowej "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej", prezentowanej w Warszawie na Bulwarze Jana Karskiego w dniach 2-25 sierpnia 2021. Więcej o wystawie >>

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl