Edukacja
25-27.10.2018

Materiały wideo z konferencji "Jak rozmawiać o Sprawiedliwych? Reprezentacje w kulturze, znaczenie w edukacji”

rozmowa ze świadkiem historii, warsztaty, kurs edukacyjny, Muzeum POLIN
fot. USC Shoah Foundation

W październiku 2018 roku w naszym muzeum odbyła się międzynarodowa konferencja dla nauczycieli, edukatorów, osób pracujących z młodzieżą, pt.: "Jak rozmawiać o Sprawiedliwych? Reprezentacje w kulturze, znaczenie w edukacji".

  • 25-27 października 2018

Konferencja poświęcona była nauczaniu o pomocy Żydom podczas II wojny światowej. Na program złożyły się wykłady, dyskusje i warsztaty. Sesje były prowadzone zarówno przez badaczy Zagłady, jak i nauczycieli oraz edukatorów zajmujących się tą tematyką. Program konferencji >>

Wśród zaproszonych specjalistów znaleźli się m.in.: dr Stephen D. Smith - dyrektor wykonawczy USC Shoah Foundation oraz przewodniczący UNESCO ds. edukacji o ludobójstwie; Stanlee Stahl - wiceprezes Żydowskiej Fundacji na rzecz Sprawiedliwych, dr Piotr Forecki - wykładowca w Zakładzie Kultury Politycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Agnieszka Haska - naukowczyni z Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS Polskiej Akademii Nauk. Konferencję otworzyła Ambasadorka USA w Polsce - Georgette Mosbacher. 

Zobacz relacje wideo z konferencji

 

 

 

 

 


Podczas konferencji została przyznana nagroda im. Ireny Sendlerowej Za naprawianie świata - przedsięwzięcie organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu.

Uczestnicy mieli możliwość udziału w dwóch wydarzeniach towarzyszących:

  • prezentacji kolekcji USC Shoah Foundation New Dimensions in Testimony -  narzędzia opartego o nowe technologie, umożliwiającego interakcję z wirtualną relacją Świadka, jakby pomiędzy nimi toczyła się prawdziwa rozmowa.
  • spektaklu Sąsiedzi, których nie ma przygotowanego w ramach działań Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia z grupą dzieci i młodzieży z Białowieży.

Więcej o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i ich historiach przeczytać można na prowadzonym przez Muzeum POLIN portalu www.sprawiedliwi.org.pl

Główny partner konferencji: Ambasada USA w Polsce

Pozostali partnerzy wydarzenia: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Żydowska Fundacja na rzecz Sprawiedliwych

Załączniki: