Idzie poeta – niebieski wycieruch. Spacer miejski śladami Bolesława Leśmiana

Podczas spaceru opowiemy o poecie "żyjącym i tworzącym w marzeniu, w którym wszystko było możliwe".
- 3 lipca (niedziela), godz. 14.30-16.30
- bilety: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł, KUP BILET >>
- prowadzenie: Katarzyna Jankowska
- miejsce zbiórki: hol główny muzeum
Bolesław Leśmian, warszawiak z urodzenia, na co dzień zarabiał na życie jako notariusz w Hrubieszowie i Zamościu. Od pracy wolał jednak zwolnienia lekarskie. Wracał wówczas do rodzinnego miasta. Oficjalnie – po poradę medyczną. W rzeczywistości swoje warszawskie “kuracje” odbywał w kawiarniach i w ramionach ukochanych kobiet – Celiny Sunderland i Dory Lebenthal – tej, która w ogrodzie, unieśmiertelnionym "W malinowym chruśniaku", zrywała mu maliny...
Śladami Bolesława Leśmiana podążymy podczas spaceru po warszawskich ulicach, parkach i najbardziej znanych kawiarniach z pierwszej połowy XX wieku. Zobaczymy miejsca, w których znajdowały się odwiedzane przez niego lokale, takie jak Sztuka i Moda czy kawiarnia Instytutu Propagandy Sztuki. Porozmawiamy także o oryginalnej koncepcji poezji Leśmiana, w której główną rolę odgrywał świat pierwotnych instynktów, emocji, legend i dawnych obyczajów zachowywanych jeszcze wówczas na polskiej wsi.
Spacer odbywa się w w ramach programu "POLIN na Łące".
Katarzyna Jankowska, licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN. Współautorka scenariuszy zajęć online dla młodzieży i dorosłych, autorka scenariusza oprowadzania "Krajobraz Zagłady", po wystawie malarstwa Wilhelma Sasnala "Taki pejzaż", koordynatorka projektu dla nastolatków – "Rówieśnicy – Przewodnicy". Absolwentka geografii na UW oraz programów dla liderów edukacji żydowskiej. Na co dzień interesuje się badaniami z zakresu turystyki miejskiej, postpamięci, gender studies oraz żydowskim modernizmem w sztuce. Ostatnio odkrywa historię kuchni żydowskiej oraz uczy się tworzenia filmów ukazujących Warszawę z różnych perspektyw.