Koncert
9.12.2023

Ich głosy – koncert Art Chamber Ensemble

Okładka albumu "Ich Głosy" z tekstem w języku angielskim "Their Voices".
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W trakcie koncertu usłyszymy utwory z najnowszej płyty Art Chamber Ensemble – "Ich Głosy". Wsłuchamy się w muzykę Josepha Achrona, Joachima Mendelsona, Szymona Laksa i Józefa Kofflera, a w finale koncertu poznamy kompozycję "Silent Voices" Benjamina Lees’a, która jest "małym gestem pamięci dla tych, których głosy na zawsze uciszyły pogromy i ludobójstwa z przeszłości".

Koncert otworzy "Melodia Hebrajska" Josepha Achrona, utwór stworzony na kanwie autentycznej melodii, którą urodzony na Suwalszczyźnie kompozytor usłyszał w jednej z warszawskich synagog. Joachim Mendelson był profesorem teorii i harmonii w Instytucie Muzycznym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Został zamordowany w roku 1943 w getcie warszawskim. Szymon Laks był wybitnym kompozytorem i dyrygentem. Jako więzień KL Auschwitz – Birkenau dyrygował obozową orkiestrą. Kompozytor, muzykolog, pedagog i publicysta Józef Koffler był pierwszym polskim dodekafonistą. W latach trzydziestych jego utwory zostały docenione na forum międzynarodowym, a Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej uznało je za reprezentatywne dla nowej muzyki. Po wkroczeniu niemieckich wojsk do Lwowa w 1941 Józef Koffler wraz z żoną i synem zostali wywiezieni do getta w Wieliczce. Artysta zginął na początku 1944, rozstrzelany w okolicach Krosna, gdzie ukrywał się po likwidacji getta.

Program:

 • Joseph Achron (1886–1943) "Hebrajska melodia na skrzypce i fortepian" op. 33
 • Joachim Mendelson (1897–1943) Sonata na skrzypce i fortepian
 • Szymon Laks (1901–1983) Sonata na wiolonczelę i fortepian
 • Józef Koffler (1896–1944) Capriccio na skrzypce i fortepian op. 18,
 • Benjamin Lees (1924–2010) Trio fortepianowe nr 2 "Silent Voices".

Wykonawcy:

 • Art Chamber Ensemble
  • Julita Przybylska – Nowak – fortepian
  • Agnieszka Kołodziej – wiolonczela
  • Jarosław Pietrzak – skrzypce.

Zespół Art Chamber Ensemble powstał z inicjatywy wykładowców Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, założycieli zespołu Art Chamber Duo – pianistki Julity Przybylskiej-Nowak oraz skrzypka Jarosława Pietrzaka. Jednym z pierwszych koncertów duetu był występ w 2010 roku podczas ceremonii wręczenia medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanych przez Instytut Yad Vashem. Formacja Art Chamber Ensemble zadebiutowała w 2013 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie na koncercie upamiętniającym działalność Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej w getcie warszawskim. Muzykę polskich kompozytorów pochodzenia żydowskiego zespół prezentował także na Festiwalu "Warszawa Singera", Festiwalu Feliksa Mendelssohna w Krakowie, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

 

Patronat honorowy nad albumem "Ich głosy" objęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, a partnerami Fundacji Polonia Music Art, współwydawcy albumu, są:

 • Jewish Community Center w Warszawie
 • Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz
 • sponsor – Związek Artystów i Wykonawców STOART.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyczny ślad", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl