Patronat POLIN

Art Chamber Ensemble "Ich Głosy"

Okładka albumu "Ich Głosy" z tekstem w języku angielskim "Their Voices".
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Najnowsza płyta zespołu Art Chamber Ensemble, wydana przez firmę DUX, poświęcona jest polskim kompozytorom pochodzenia żydowskiego – ofiarom Holokaustu.

Inspiracją dla powstania albumu był koncert, który odbył się 4 czerwca 1998 roku w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, upamiętniający wybitnych, tragicznie zmarłych muzyków i kompozytorów. W jego programie zabrzmiały m.in. utwory Aleksandra Tansmana, a punktem kulminacyjnym stało się wykonanie zamówionego specjalnie na tę okazję Tria fortepianowego "Silent Voices" Benjamina Leesa. Sam autor określił ten przejmujący utwór jako "mały gest pamięci dla tych, których głosy na zawsze uciszyły pogromy i ludobójstwa z przeszłości".

Album otwiera "Hebrajska melodia" Josepha Achrona, utwór stworzony na kanwie autentycznej melodii usłyszanej w jednej z warszawskich synagog przez urodzonego na Suwalszczyźnie kompozytora. Na płycie znalazły się także dzieła Joachima Mendelsona, profesora teorii i harmonii w Instytucie Muzycznym im. St. Moniuszki w Warszawie, zamordowanego w roku 1943 w getcie warszawskim, Szymona Laksa, kompozytora i dyrygenta, więźnia KL Auschwitz-Birkenau oraz Józefa Kofflera, pierwszego polskiego dodekafonisty, który zginął w roku 1944 po likwidacji getta w Wieliczce.

Zespół Art Chamber Ensemble powstał z inicjatywy wykładowców Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, założycieli zespołu Art Chamber Duo – pianistki Julity Przybylskiej-Nowak oraz skrzypka Jarosława Pietrzaka. Jednym z pierwszych koncertów duetu był występ w 2010 roku podczas ceremonii wręczenia medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanych przez Instytut Yad Vashem. Formacja Art Chamber Ensemble zadebiutowała w 2013 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie na koncercie upamiętniającym działalność Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej w getcie warszawskim. Muzykę polskich kompozytorów pochodzenia żydowskiego zespół prezentował także na Festiwalu "Warszawa Singera", Festiwalu Feliksa Mendelssohna w Krakowie, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Patronat honorowy nad wydawnictwem objęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, a partnerami Fundacji Polonia Music Art, współwydawcy albumu, są: Jewish Community Center w Warszawie, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz sponsor – Związek Artystów i Wykonawców STOART.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyczny ślad", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

"Ich Głosy"

 • Joseph Achron (1886–1943)
  "Hebrajska melodia na skrzypce i fortepian" op. 33,
 • Joachim Mendelson (1897–1943)
  Sonata na skrzypce i fortepian,
 • Szymon Laks (1901–1983)
  Sonata na wiolonczelę i fortepian,
 • Józef Koffler (1896–1944)
  Capriccio na skrzypce i fortepian op. 18,
 • Benjamin Lees (1924–2010)
  Trio fortepianowe nr 2 "Silent Voices".

Art Chamber Ensemble:

 • Julita Przybylska-Nowak – fortepian,
 • Agnieszka Kołodziej – wiolonczela,
 • Jarosław Pietrzak – skrzypce.