Wykład
21.06.2018

Icchak Rabin. Sabra, przywódca, mąż stanu

Zabójstwo premiera Icchaka Rabina było dla Izraela wielką traumą. Profesor Itamar Rabinovich, biograf Rabina, opowie o wpływie tego wydarzenia na izraelską historię i społeczeństwo.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (21.06.2018):


Icchak Rabin (1922-1995) był pierwszym premierem w historii państwa żydowskiego, który pochodził z pokolenia Sabrów, czyli Żydów urodzonych na ziemi, która stała się częścią terytorium późniejszego Izraela. Jego życiorys jest typowy dla generacji, która walczyła o niepodległość Izraela i która brała udział we wszystkich wojnach, jakie to młode państwo toczyło w walce o swoje istnienie.

Był szefem sztabu Izraela podczas Wojny Sześciodniowej w 1967 r. i ambasadorem Izraela w USA podczas wojny Jom Kippur 1973 r. Wyjątkowym osiągnięciem Rabina było podpisanie tak zwanych Porozumień z Oslo, które otworzyły możliwość dialogu z ludnością palestyńską i miały doprowadzić do zawarcia umowy pokojowej między narodami izraelskim i palestyńskim. Radykalna prawica Izraela sprzeciwiła się tym porozumieniom, prowadząc agresywna kampanię przeciwko polityce pokojowej oraz samemu Rabinowi. Skończyła się ona zamachem na premiera: skrajny nacjonalista zamordował Icchaka Rabina po wiecu pokojowym w Tel Awiwie 4 listopada 1995 r. Zabójstwo premiera było wydarzeniem traumatycznym i brzemiennym w skutki. Opowie o nim prof. Itamar Rabinovich, biograf Rabina, który przedstawi wpływ tego wydarzenia na izraelską historię i społeczeństwo.

Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.


Profesor Itamar Rabinovich jest przewodniczącym Instytutu Izraela, byłym ambasadorem Izraela w Stanach Zjednoczonych i byłym prezydentem Uniwersytetu w Tel Awiwie (1999-2007). Był członkiem delegacji pokojowej w rozmowach z Syrią w połowie lat 90. Jest emerytowanym profesorem historii bliskowschodniej na Uniwersytecie w Tel Awiwie i autorem sześciu książek o współczesnej historii i polityce Bliskiego Wschodu m.in. „Yitzhak Rabin: Soldier, Leader, Statesman” („Icchak Rabin: żołnierz, przywódca, mąż stanu”, 2017), „The View from Damascus” („Spojrzenie z Damaszku”, 2011), i „The Lingering Conflict: Israel, The Arabs, and The Middle East” („Długorwały konflikt: Izrael, Arabowie i Bliski Wschód”, 2011).

 

Wykład z cyklu "Spełnione marzenie. Żydzi polscy i powstanie Izraela".

Partnerzy

Wykłady odbywają się w ramach Global Education Outreach Program.

Wykłady możliwe dzięki wsparciu Taube Foundation for Jewish Life & Culture, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.