Hejmisz to słowo wywodzące się z języka jidysz kojarzące się z dobrostanem, dbałością o siebie, uważnością, mindfulness. Zapraszamy na drugą odsłonę popularnego cyklu, wprowadzającego w ideę szabatu – oddechu po tygodniu pracy, przestrzeni na refleksję i odpoczynek. Tym razem będziemy szukać uważności w sztuce.
- 13 września (piątek), godz. 18:00–20:00, POBIERZ BILET →
- Ćwiczenia w nudzie: kreatywność pożyczona
- Miejsce: Pracownia kulinarna "U Fani" (lub patio przed pracownią – w zależności od pogody)
Tegoroczny cykl nawiązuje do wystawy czasowej "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata", która przedstawia malarstwo Majera Kirszenblata. Malarza o bogatej wyobraźni, zdolnej do odnalezienia niezwykłości w codziennym życiu. Podczas czterech spotkań-warsztatów z ekspertkami będziemy szukać uważności w sztuce, procesie kreowania, w rysunku, fotografii.
Program
12 lipca (piątek), warsztat "Po co nam sztuka?" →
- 12 lipca (piątek), godz. 18:00-20:00, pobierz bezpłatny bilet →
- Warsztat "Po co nam sztuka?" we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Warsztat oparty na programie "Formy podstawowe" realizowanym przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego. Czy istnieje recepta na szczęście? Jak wyglądają myślokształty? Do czego może zainspirować spacer? Jakim językiem posługuje się sztuka współczesna i jak się z nią dogadać?
Podczas spotkania poszukamy odpowiedzi na te pytania, zaglądając do pudełek od pizzy. Będziemy eksperymentować, trenować uważne słuchanie i uczyć się patrzenia z różnych punktów widzenia. Zastanowimy się, jak udokumentować i pokazać myśli krążące po głowie.
Działania warsztatowe będziemy przeplatać rozmową o różnych formach sztuki współczesnej, o artystkach i artystach, którzy odważyli się przekazać swoje prace w ręce uczennic i uczniów szkół podstawowych w ramach projektu "Formy podstawowe".
Prowadząca:
Maria Nowak – edukatorka, historyczka sztuki, mediatorka pomiędzy sztuką a publicznością o różnych potrzebach. Docenia możliwość zatrzymania się przy dziele sztuki i zadania mu pytań. Trenuje uważną obserwację. Współtwórczyni interdyscyplinarnych projektów sensorycznych (Festiwal Tchnienia, Warta Sztuki). Autorka programów edukacyjno-artystycznych (m.in. Sztukmistrzynie, Przestrzeń Sztuki). Od 2014 do 2022 roku związana z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, od 2023 roku z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
"Formy podstawowe" to cykliczny program realizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego. Celem "Form podstawowych" jest wprowadzenie sztuki współczesnej do szkół podstawowych i umożliwienie uczniom tworzenia własnych dzieł i wystaw oraz rozwijania kreatywności, współpracy i umiejętności myślenia krytycznego. Program otrzymał drugą nagrodę w kategorii "Procesy twórcze" Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej oraz był nominowany do międzynarodowej nagrody Outstanding Museum Practice Award przyznawanej przez CIMAM, globalną sieć ekspertów w dziedzinie muzeów sztuki nowoczesnej i współczesnej.
W ramach ostatniej edycji "Form podstawowych" ośmioro artystów i artystek z Polski i zagranicy przygotowało osiem dzieł sztuki oraz instrukcje pracy z nimi. Dzieła i instrukcje zapakowano w specjalnie zaprojektowanie pudełko, które zostało wysłane do kilkunastu szkół podstawowych z miejscowości poniżej 30 tys. mieszkańców. Przez cały rok szkolny grupy uczniów i uczennic pracowały ze sztuką z pomocą kadry pedagogicznej i zespołu edukatorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Artystki i artyści biorący udział w ostatniej edycji "Form podstawowych":
- Adriano Costa
- Jarosław Fliciński
- Veronika Hapchenko
- Edith Karlson
- Krzysztof Maniak
- Ahmet Öğüt
- Olivia Plender
- Laure Prouvost.
26 lipca (piątek), Spacer poruszony – praktyka uważnego fotografowania →
Będziemy praktykować uważność na otaczający na świat poprzez fotografię. Zajrzymy w głąb siebie, żeby dostrzec nasze "wewnętrzne poruszenia", aby je następnie sfotografować oraz nadać im znaczenia.
Pójdziemy w grupie osób na uważny spacer w okolicy Muzeum POLIN i poobserwujemy świat. Będziemy fotografować to, co przyciągnie naszą uwagę.
W uważnej fotografii odchodzimy od techniki fotografowania. Wystarczy aparat w telefonie. Kiedy wrócimy do sali warsztatowej, porozmawiamy o tych zdjęciach i o treści, którą dla nas niosą.
Joanna Szeluga – psycholożka, coach i trenerka. Od kilkunastu lat zajmuje się fotografią terapeutyczną, która jest doskonałym narzędziem do pogłębiania refleksji, odkrywania nowego i pracy z naszymi emocjami, potrzebami, marzeniami, wartościami. Jest współautorką programu studiów podyplomowych "Fotografia w terapii i rozwoju", gdzie prowadzi zajęcia z technik fotograficznych wykorzystywanych w procesach terapeutycznych i rozwojowych.
9 sierpnia (piątek), Relaksowanki – wyrysuj sobie spokój →
- 9 sierpnia (piątek), godz. 18:00-20:00, BRAK MIEJSC
- Relaksowanki – wyrysuj sobie spokój
Angielskie słowo doodling to po polsku bazgranie lub gryzmolenie. I choć kojarzy się negatywnie, to okazuje się, że niedoceniane, tworzone na marginesach zeszytów esy-floresy, wspomagają koncentrację i rozbudzają kreatywność. Uważne kreślenie kształtów na papierze może wręcz stać się medytacją.
Zapraszamy na warsztaty z tworzenia relaksowanek. Stworzymy miniformatowe i minimalistyczne prace plastyczne, oddając się atmosferze wytchnienia od codziennych bodźców, trudów i trosk. Przynieś swój ulubiony długopis, ołówek lub czarny cienkopis, drobny obiekt (kwiatek, listek, śrubkę), a przede wszystkim gotowość na eksperymentowanie. Reszta po naszej stronie!
Dominika Cieślikowska – psycholożka, edukatorka od 20 lat zajmująca się tematami migracji i uchodźctwa, przemocy, wykluczenia i dyskryminacji. Od kilku lat zainteresowana dbaniem o siebie i profilaktyką antywypaleniową – czyta, rozwija, praktykuje, a potem inspiruje włączaniem przetestowanych metod w pracę warsztatową. Zainteresowana sztuką, od 2024 praktyczka minisztuki, która nazywa relaksowankami.
13 września (piątek), Ćwiczenia w nudzie: kreatywność pożyczona →
- 13 września (piątek), godz. 18:00-20:00
- Ćwiczenia w nudzie: kreatywność pożyczona
- POBIERZ BILET →
Nic się dzieje. Nuda. Od tygodnia to samo. Wszystko już było. Czy w czasach hiperaktywności nuda, tracenie czasu, bezczynność stają się przestępstwem? Zapraszamy na warsztaty z Future Simple z oswajania nudy. Jak radzić sobie z ciągłą potrzebą nowości, kreatywności i narastającym przymusem działania.
Zastanowimy się wspólnie, czy tracimy umiejętność korzystania z kreatywnej pauzy? Czy, żeby być twórczym, trzeba unikać powtarzalności, sztampy, banału i poszukiwać nowości? Spotkanie będzie miksem naszych doświadczeń, aktualizacji definicji nudy i kreatywności.
Anna Szapert – edukatorka, terapeutka, coach, trenerka i wykładowczyni akademicka. Doktora nauk humanistycznych. Współtworzy kolektyw edukacyjny Future Simple oraz Kurs Zawód Artystka. Pracuje indywidualnie i grupowo w różnorodnych organizacjach. Towarzyszy w poszukiwaniu nowych kierunków rozwoju, wzmacnianiu wewnętrznych zasobów i potencjału, projektuje i prowadzi procesy szkoleniowe. Uwielbia pracę z artystami i instytucjami kultury. Pasjonuje ją obszar psychologii twórczości i poszukiwanie innowacyjnych sposobów kompleksowego wspierania twórców i twórczyń.
Paulina Czapska – edukatorka, psycholożka, psychotraumatolożka, psychoterapeutka. Założyła kolektyw edukacyjny Future Simple i współtworzy Kurs Zawód Artystka. Wspiera osoby indywidualne i organizacje w poszerzaniu kompetencji zawodowych i osobistych. Projektuje programy edukacyjne i rozwojowe, prowadzi warsztaty i całe procesy wspierające zespoły różnych firm i instytucji kultury. Propaguje ideę zrównoważonego aktywizmu i kolektywnej troski.