Spotkanie
26.04.2017

Relacja audio: Czytelnia POLIN - Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej

Grafika ilustracyjna
fot. flickr

Promocja książki, która pokazuje, w jaki sposób rozmaite znaki dyskursywne, performatywne i wizualne przywołują skojarzenia z Zagładą. Książka pt.: "Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej" została opracowana pod redakcją Iwony Kurz, Justyny Kowalskiej – Leder, Magłorzaty Szpakowskiej i Pawła Dobrosielskiego.

Znaki te manifestują się w wypowiedziach potocznych, artystycznych, naukowych i w różnych mediach – w słowie mówionym, pisanym, w druku, fotografii, filmie, architekturze czy w internecie. Odwołują się nich zarówno kibice piłki nożnej, jak i bywalcy wystaw sztuki współczesnej, zarówno miłośnicy antysemickich dowcipów, jaki i członkowie organizacji walczących z mową nienawiści.

Książka proponuje podążanie za śladami Zagłady odciśniętymi w polskim zbiorowym imaginarium. Odsłania mapę zagadnień, na którą składają się między innymi: kwestia widzialności ludobójstwa, różne sposoby uwikłania Polaków w Zagładę, martyrologiczna rywalizacja z jej ofiarami, problem "obojętności" świadków i przejmowania mienia "pożydowskiego".

W dyskusji udział wzięli: Jacek Leociak, Bożena Keff, Joanna Krakowska, Paweł Dobrosielski, Justyna Kowalska-Leder. Prowadzenie: Małgorzata Pakier z Muzeum POLIN. 

Wydawcą książki jest Krytyka Polityczna.

 

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania
oraz dyskusje organizowane w Muzeum POLIN, zapraszamy do podawania swojego adresu
poczty elektronicznej (po kliknięciu w link poniżej).

TAK, CHCĘ OTRZYMYWAĆ ZAPROSZENIA >>