Spotkanie
15.01.2018

Relacja audio: premiera albumu "Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych"

Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych, Agnieszka Traczewska
Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych, fot. Agnieszka Traczewska

Premiera albumu Agnieszki Traczewskiej "Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych". To kolekcja znakomitych artystycznie fotografii, zapis pasji i wieloletniej pracy ich autorki, a wreszcie wizerunek świata, który zdołał ocaleć, choć miał na zawsze zniknąć z powierzchni ziemi.


Wysłuchaj relacji audio ze spotkania >>

Postaci chasydów z Bobowej, Lelowa, Góry Kalwarii, Rymanowa czy z Bochni widujemy zwykle na kliszach fotograficznych sprzed stulecia. Jednak Agnieszka Traczewska jest fotograficzką współczesną, dokumentującą, jak do szczątków synagog, na cmentarze przyjeżdżają dziś potomkowie Żydów mieszkających niegdyś na tych terenach.

Na jej zdjęciach spotykają się dwa światy: jeden, znaczony zniszczonymi macewami i drugi, który tworzą ludzie żywi, choć wyglądem sprawiający wrażenie, jakby czas się zatrzymał.

Traczewska ukazuje "jorzeity", wędrówki podczas których chasydzi z całego świata przybywają na groby cadyków w rocznice ich śmierci. Wierzą, że w ten szczególny dzień dusza cadyka zstępuje na ziemię, a jego wstawiennictwo u Boga może zapewnić błogosławieństwo. Fotografie Traczewskiej, która została dopuszczona do świata zwykle niedostępnego obcym, mają walor historyczny, ale przede wszystkim są intymnym portretem ludzi przeżywających tajemnicę wiary.

W spotkaniu udział wzięli:

  • Agnieszka Traczewska, autorka fotografii, która pokaże i opowie o kulisach powstania niektórych z fotografii zawartych w albumie,
  • David Singer z Nowego Jorku, potomek polskich chasydów, który zajmuje się ratowaniem miejsc związanych z żydowskim dziedzictwem,
  • Naomi Singer, która opowie o roli kobiet w chasydzkich społecznościach
  • profesorzy Marcin Wodziński i Jonathan Webber, autorzy wstępu.

Rozmowę poprowadził Andrzej Franaszek.

Głównym wątkiem rozmowy był fenomen powrotów chasydów na groby Cadyków, ich hermetyczny, ortodoksyjny świat, do którego zajrzała autorka i rola kobiet w tym fascynującym świecie.

Agnieszka Traczewska jest producentką filmową i fotograficzką. Od 2006 roku tworzy serie zdjęć poświęconych chasydom przybywającym do Polski na groby cadyków oraz portretuje świat ortodoksyjnych społeczności żydowskich, zamieszkałych w Izraelu oraz Stanach Zjednoczonych. Za zdjęcie "First time" otrzymała w 2014 roku National Geographic Traveler Photo Award.

Współwydawcy – Narodowe Centrum Kultury, Warszawa; Studio Design, Łódź

Partnerem spotkania jest Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury