Spotkanie
19.05.2021 - online

Czytelnia POLIN online: Rafał Hetman "Izbica, Izbica"

Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Izbica, Izbica". Z autorem Rafałem Hetmanem rozmawiać będzie Łukasz Krzyżanowski. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. 

Wystarczyło zaledwie 1049 dni, by w podlubelskim żydowskim miasteczku po dawnych mieszkańcach pozostał tylko zryty przez poszukiwaczy złota cmentarz, zamieniona w szalet synagoga, splądrowane domy i dwadzieścioro troje ocalałych, z których żaden nie chciał tu zostać. Dziś o wojennych losach Izbicy przypomina jeszcze mniej: szkolna gablotka, dwie drewniane kuczki, zaniedbany kirkut i skrawki wyszeptanych opowieści. Bo jak mówić na głos o tych, który odeszli na naszych oczach i często za naszym przyzwoleniem?

Rafał Hetman wydobywa z niepamięci postaci i losy, o których uparcie milczały kolejne pokolenia, i opisuje współczesną Izbicę, odbijając ją w lustrze wojennej historii. Właścicielka piekarni i katolicki ksiądz żydowskiego pochodzenia, chłopak, który do końca życia chodził z kulą w szczęce, przepełniony pragnieniem zemsty aptekarz, anonimowi sąsiedzi i świadkowie. Z rozmów, świadectw i dokumentów układa mozaikę żydowsko-polskiej przeszłości, której cień pada daleko poza wojenne lata. Sprawia przy tym, że losy małej, sennej Izbicy stają  się uniwersalną opowieścią o polskiej  historii. Pisze również o pułapkach ludzkiej pamięci i konsekwencjach milczenia, bo to właśnie przemilczane historie mówią o nas najwięcej.

Rafał Hetman – reporter. Publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", magazynie "Chidusz". Finalista Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. W mediach społecznościowych opowiada o literaturze faktu.

Łukasz Krzyżanowski – adiunkt w Instytucie Europy Wschodniej na Freie Universität w Berlinie. Był stypendystą Wydziału Historycznego Uniwersytetu Oksfordzkiego, Instytutu Yad Vashem, oraz Narodowego Centrum Nauki. Jego książka Dom, którego nie było zdobyła Nagrodę Literacką Miasta Radomia oraz Nagrodę Klio III Stopnia.