Spotkanie
15.11.2023

Czytelnia POLIN: Pinchas Hirschprung "Z doliny łez"

Okładka książki "Z doliny łez", a na niej jej bohater - Pinchas Hirschprung w kapeluszu.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na rozmowę na temat książki Pinchasa Hirschprunga zatytułowanej "Z doliny łez". Z redaktorką publikacji Agnieszką Haską rozmawiać będzie Anna Wacławik-Orpik. Książka ukazała się nakładem Muzeum POLIN.

  • 15 listopada 2023 (środa), godz. 18.00
  • spotkanie w holu głównym muzeum
  • dyskusja w języku polskim

"Z doliny łez" to zapis tułaczki ortodoksyjnego rabina w ucieczce przed nazistami: od sztetla do sztetla, częściowo na piechotę i bez butów, z okupacji niemieckiej, przez sowiecką, do wolnej jeszcze Litwy, a w końcu do Japonii i Kanady. Hirschprung relacjonuje nie tylko wydarzenia, o których słyszał, i los innych uchodźców, ale także rozmowy z ludźmi, których spotyka po drodze. Pisze wprost o uchodźczym doświadczeniu bólu fizycznego i psychicznego.

To wyjątkowe świadectwo chasyda wykształconego w Lubelskiej Szkole Mędrców, przed wojną jednej z największych uczelni talmudycznych na świecie. Wydane w 1944 roku w jidysz, wspomnienia Hirschprunga po raz pierwszy ukazują się po polsku.

Agnieszka Haska − dr antropologii, obecnie pracuje w Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Razem z Jerzym Stachowiczem autorka książki "Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego" oraz wydanej w Wydawnictwie WAB "Hańba! Opowieści o polskiej zdradzie". Autorka wstępu i redaktorka książki "Z doliny łez".

Anna Wacławik-Orpik − dziennikarka radiowa, związana z Radiem TOK FM. Prowadzi cotygodniowy, autorski program "Wywiad pogłębiony" oraz − we współpracy z Andą Rottenberg − program o sztuce "Andymateria". Zajmuje się tematyką społeczną, psychologią, sztuką.