Spotkanie
19.06.2024

Czytelnia POLIN: Patrycja Dołowy "Pęknięte lustro. Próba portretu Adama Czerniakowa"

Okładka książki "Pęknięte lustro".
fot. Wydawnictwo Filtry

Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Pęknięte lustro. Próba portretu Adama Czerniakowa”. Spotkanie z Patrycją Dołowy poprowadzi Radosław Wójcik. Książka ukaże się 26 czerwca nakładem Wydawnictwa Filtry.

  • 19 czerwca 2024 (środa), godz. 18:00
  • Spotkanie w holu głównym
  • Dyskusja w języku polskim

Przejmująca opowieść biograficzna o wzbudzającym do dziś kontrowersje prezesie warszawskiego getta, Adamie Czerniakowie, który 23 lipca 1942, czyli dzień po rozpoczęciu przez Niemców Wielkiej Akcji Likwidacyjnej, popełnił samobójstwo.

Dołowy kreśli portret człowieka wielu zainteresowań, przedsiębiorcy, działacza, popularyzatora wiedzy, polityka, ale też zasymilowanego Żyda, rozmiłowanego w polskiej literaturze i poezji. Przybliża nam historię człowieka rozdartego między polskością a żydowskością, który nie znajduje akceptacji ani wśród Żydów z powodu swojej asymilacji, ani wśród Polaków z racji swojego pochodzenia. 

Autorka skupia się przede wszystkim na okresie prezesury Czerniakowa w getcie i stawia pytania o to, czy rzeczywiście jego postawa wobec Niemców jest słusznie uznawana za uległą i czy w ogóle mamy prawo do ferowania wyroków na kimś, kto znalazł się w sytuacji bez wyjścia, a i tak, na tyle, na ile mógł i umiał, próbował walczyć o godność mieszkańców dzielnicy zamkniętej.

Patrycja Dołowy – pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Kieruje Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych; absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Prace i teksty publikuje w prasie, w pismach artystycznych i kulturalnych. Jest autorką książek "Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu", "Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci" współautorką książek, m.in. "Przecież ich nie zostawię" (pod red. Magdaleny Kicińskiej i Moniki Sznajderman) i "Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego" (pod red. Sylwii Chutnik i Moniki Sznajderman).

Radosław Wójcik – specjalista ds. komunikacji, koordynator i współorganizator wielu projektów kulturalnych. Od 2016 roku kierownik Konkursu Nagroda POLIN, którego laureatami są osoby lub organizacje aktywnie działające na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. W Muzeum POLIN zajmuje się komunikacją i organizacją wydarzeń kulturalnych – głównie muzycznych i literackich. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej i studiów podyplomowych na kierunku Dyplomacja Kulturalna na Uniwersytecie Jagiellońskim.