Spotkanie
23.02.2022 - online

Czytelnia POLIN online: Patrycja Dołowy "Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci"

Okładka książki Patrycji Dołowy pt. "Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci". Szaro-żółta kolorystyka, na górze okładki szkic budynku, na dole tytuł publikacji.
fot. materiały prasowe

Podczas drugiej lutowej Czytelni POLIN zapraszamy na rozmowę na temat książki zatytułowanej "Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci". Z Patrycją Dołowy rozmawiać będzie Radosław Wójcik. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.

W 2017 roku Patrycja Dołowy została poproszona o pomoc – jej amerykańska przyjaciółka Michelle Levy chciała dowiedzieć się czegoś o swojej prababci Salomei. Tak zaczęła się wędrówka, która potoczyła się w niespodziewany sposób i poprowadziła w nieoczekiwanych kierunkach. W jej trakcie Dołowy spotkała innych poszukiwaczy – amerykańskich potomków polskich Żydów, których przywiodła do Polski legenda o rodzinnym skarbie lub wizja utraconego raju. Trafiła też na Polaków, którzy stali się lokalnymi strażnikami żydowskiej pamięci. Zaintrygowało ją, co tak naprawdę popycha ich do działania. Co znaczy wciąż żyć na grobach, a co znaczy żyć zupełnie bez nich?

Polska pełna jest żydowskich rzeczy. Porzuconych, wziętych pod opiekę, przywłaszczonych, przejętych, znalezionych i takich, które wciąż czekają na odkrycie. Nie jest to złoto, lecz coś cenniejszego od złota: to ślady milionów żyć, o których musimy pamiętać.

Patrycja Dołowy – pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Prace i teksty publikuje w prasie, w pismach artystycznych i kulturalnych. Jest autorką książki "Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu", współautorką książek "Miasto oczami kobiet" (razem z Justyną Biernacką), "25 rozmów na 25-lecie", "Przecież ich nie zostawię" (pod red. Magdaleny Kicińskiej i Moniki Sznajderman).

Radosław Wójcik – specjalista ds. komunikacji, kierownik projektu. Od 2016 roku kierownik Konkursu Nagroda POLIN, którego laureatami są osoby lub organizacje aktywnie działające na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. W Muzeum POLIN zajmuje się komunikacją i organizacją wydarzeń kulturalnych – głównie muzycznych i literackich. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej i studiów podyplomowych na kierunku Dyplomacja Kulturalna na Uniwersytecie Jagiellońskim.